PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co najmniej pół roku przerwy w budowie katowickiego centrum kongresowego

  • Autor: PAP
  • 03 paź 2012 16:07

Co najmniej pół roku może potrwać przerwa w budowie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, spowodowana wypowiedzeniem umowy z wykonawcą tej inwestycji. Nowy wykonawca ma być wyłoniony do marca 2013 r. - wynika z informacji władz miasta.

REKLAMA

 

Budowa centrum, które miało być gotowe już wiosną przyszłego roku, to jedna ze sztandarowych inwestycji realizowanych w stolicy Górnego Śląska. Dwa tygodnie temu miasto odstąpiło od wartego ponad 252 mln zł kontraktu z wykonawcą - firmą Polimex-Mostostal - m.in. z powodu opóźnień w budowie. Samorząd zażądał też wypłaty kary umownej.

W środę prezydent Katowic Piotr Uszok wyjaśnił, że ze strony dotychczasowego wykonawcy nie było żadnej gwarancji poprawy płynności finansowej oraz przyspieszenia prac. Prezydent zapowiedział, że niebawem, po zejściu wykonawcy z placu budowy, obiekt zostanie zabezpieczony na okres zimowy. Ogłoszony zostanie też nowy przetarg na wybór wykonawcy.

"Jeżeli nie stanie się coś nadzwyczajnego, to pod koniec pierwszego kwartału 2013 r. powinien być wybrany nowy wykonawca" - ocenił Uszok. Zapowiedział, że jednym z warunków przetargowych będzie prowadzenie prac na trzy zmiany, by zwiększyć ich tempo.

W nowym przetargu miasto zamierza wprowadzić - jak mówił prezydent - "duże obostrzenia w zakresie kondycji finansowej firm", choć należy wówczas liczyć się także z odwołaniami z ich strony.

"Dołożymy wszelkich starań, żeby tę inwestycję zrealizować zgodnie z założeniami jej finansowania" - powiedział Uszok, pytany przez radnych, czy kłopoty z wykonawcą mogą spowodować utratę lub zmniejszenie unijnego dofinansowania tego przedsięwzięcia. Nie wykluczył, że trzeba będzie przeznaczyć więcej środków na dokończenie budowy z budżetu miasta.

Prezydent relacjonował, że władze Katowic od maja szczegółowo przyglądały się postępom prac na budowie, monitując wykonawcę o ich przyspieszenie i przedstawienie realnego harmonogramu realizacji inwestycji. Decyzję o zerwaniu umowy Uszok określił jako "jedyne sensowne wyjście", ponieważ Polimex-Mostostal nie był w stanie zagwarantować ciągłości prac oraz terminów.

"Nie ma nic gorszego, jak próbować kontynuować umowę z podmiotem, który nie ma zagwarantowanej płynności finansowej, a po drugie realizuje to poniżej kosztów, (...) jest takie bardzo duże prawdopodobieństwo" - powiedział Uszok.

Wskazał, że realizowane przez innego wykonawcę prace przy budowie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia przebiegają zgodnie z planem. Przed zimą obiekt ma zostać zamknięty w stanie surowym.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA