PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czy dom seniora to dom starców?

  • wnp.pl
  • 27 lis 2013 11:42

Nie! Wszystko zależy od tego, czy starszych ludzi postrzega się tylko jako zjawisko socjologiczne, czy też traktuje się ich jak pełnoprawnych członków naszego społeczeństwa. Społeczeństwa, które się starzeje i które starzeć się będzie coraz szybciej.

REKLAMA

Według danych z ostatniego, przeprowadzonego w 2011 roku spisu powszechnego wynika, że zmniejsza się liczba osób w wieku przedprodukcyjnym i zwiększa liczba tych, którzy są już na emeryturze. Dokładniej: w każdej setce Polaków, 30 osób to dzieci i młodzież, a 27 to ludzie starsi.

W poprzednim spisie, tych pierwszych naliczono o 8 więcej, tych drugich - o 3 mniej. Wnioski: po pierwsze - żyjemy dłużej i to dobra wiadomość, ale ponieważ rodzi się coraz mniej dzieci, jest też po drugie - statystycznie coraz więcej jest wśród nas ludzi starszych.

Konsekwencją, z którą musimy się w związku z powyższym zmierzyć, jest przyjęcie do wiadomości, że owej coraz większej liczbie starszych Polaków trzeba zapewnić godziwe warunki życia i stworzyć im warunki do zaspokajania ich specyficznych potrzeb.

W Bytomiu, na rewitalizowanych terenach po kopalni „Szombierki", obok zwykłych, jedno- i wielorodzinnych domów ma też powstać zespół pod nazwą Dom Seniora. Jego koncepcja nawiązuje między innymi choćby do otwartego niedawno w Wodzisławiu Śląskim, specjalnie wyposażonego we wszelkie niezbędne usługi i udogodnienia, bloku mieszkalnego dla ludzi starszych.

W projektach, rezydencja dla seniorów jest rodzajem szeregowca składającego się z prostych, przeszklonych prostopadłościanów. Pod tym względem zatem, nie poddaje się raczej tradycyjnym poglądom przyszłych mieszkańców. 

- I o to chodzi! - przekonują w GC Investment, spółce, która zamierza zbudować ten kompleks. - Patrzymy w przyszłość. Mamy pomysł na stworzenie w Domu Seniora, takich warunków do życia, by mieszkający tam ludzie wciąż mogli koncentrować się na tym, co dopiero będzie, a nie na tym, co już było.

To nie ma być dom spokojnej starości. Jego mieszkańcy, w zależności od możliwości finansowych, zajmujący większe lub mniejsze, samodzielne lokale, dostaną do dyspozycji wszystko, co będzie im potrzebne. A więc opiekę lekarską, znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie sklepy oraz tereny rekreacyjne.

- Jest jeszcze jeden ważny aspekt tej koncepcji - mówi Tomasz Godziek, szef marketingu GC Investment. - Nasz dom będzie integralną częścią budowanego przez nas, nowoczesnego osiedla.

Na którym, jak zakładają w GCI, mieszkać będą ze swymi rodzinami, między innymi dzieci seniorów. Rzecz zatem w tym, by z pietyzmem, lecz także w nowoczesny sposób, odnieść się do, wciąż żywej na Śląsku, tradycji rodzin wielopokoleniowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA