PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czy wzrost gospodarczy zależy od liczby przyjaciół?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 kwi 2011 14:23

Witam To mój pierwszy wpis na blogu, więc będzie wzniośle, jak to na początku. Na co dzień pracujemy na liczbach, twardych danych. Dziś porozmawiajmy o budowaniu relacji, o dialogu, o pracy zespołowej.

REKLAMA

Profesor Janusz Czapiński w rozmowie z Polityką zwraca uwagę na znaczenie dla rozwoju gospodarczego tzw. kapitału społecznego, czyli więzi między ludźmi i ich zdolności do kooperacji. Zaufanie, transparentność, przyjaźń, niezamykanie się w małych światach, umiejętność pracy w zmieniających się zespołach i inwestowanie w budowanie więzi - to zdaniem profesora umiejętności, które w przyszłości odgrywać będą coraz większą rolę.

Obserwuję pracując na projektach deweloperskich, jak wyjątkową stwarzają one okazję do działania w interdyscyplinarnych zespołach. W jednym „teamie" mogą pracować architekci, finansiści, inżynierowie budownictwa, prawnicy, ale również badacze rynku, obserwatorzy trendów, specjaliści od komunikacji. Wieża Babel z punktu widzenia różnorodności języków, komunikatów, priorytetów.

Jednak tylko z takich zespołów powstają projekty atrakcyjne, z wizją, projekty na lata. Wyzwaniem jest uszanowanie opinii i kompetencji drugiej osoby i nawiązanie dialogu. Jeśli przekroczymy barierę własnej nieomylności, a także uznamy, że z wymiany opinii ma szansę powstać nowa wartość i nie będzie ona własnością tej czy innej osoby, lecz całego zespołu, wówczas tworzymy nową perspektywę dla projektu.

„Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu" - twierdził Marcel Proust. A dla prawnika lub ekonomisty spojrzenie socjologa może być odkrywcze i wskazać nowy kierunek dla projektu.

Taki sam dialog może istnieć między inwestorami a decydentami, samorządami i administracją. Z nieustającym podziwem patrzę na wyniki kompleksowej strategii urbanistyczno-biznesowej gospodarzy Barcelony, która przyciągnęła w ciągu ośmiu lat ponad 1400 firm i stworzyła 40 000 nowych miejsc pracy. Wow! 70 procent inwestycji zrealizowanych zostało przez prywatnych inwestorów.

Nie ma znaczenia, że „to Barcelona", przecież mógł tam pozostać stary, zapyziały, nikomu niepotrzebny port, a nie piękna dzielnica - „beau quartier". Chociaż Barcelona miała swoje Igrzyska Olimpijskie, to nie one były wyłączną przyczyną transformacji miasta.

My będziemy mieli Euro 2012 - wielka mobilizacja, ale to nie mistrzostwa zmienią miasta. Czy zostanie nawiązany dialog z inwestorami, czy będzie więcej fanów polskich miast? Nie tylko na facebooku, ale również w rzeczywistości. Aktywnych i decyzyjnych. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA