PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Danuta Hübner podczas EKG: Europę czekają lata słabego wzrostu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 15 maj 2012 21:18

Danuta Hübner podczas EKG: Europę czekają lata słabego wzrostu

Blisko pół tysiąca prelegentów - a wśród nich politycy, naukowcy, finansiści i biznesmeni - wzięło dziś udział w 50 dyskusjach w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2012. Drugi dzień największej imprezy biznesowej Europy Centralnej zdominowały zagadnienia z zakresu funduszy europejskich, polityki energetycznej i transportu.

REKLAMA

Blisko 10 sesji tematycznych drugiego dnia Kongresu poświęconych zostało kwestiom finansowym. Paneliści mówili m.in. o funduszach EU, finansach samorządów, OFE i sektorze bankowym w Unii.

W debatach udział wzięli m.in.: Elżbieta Chojna-Duch, Członek Rady Polityki Pieniężnej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w latach 1994-1995 oraz 2007-2009; Danuta Hübner, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim; Kim Kreilgaard, Head of Division Lending Operations in Poland, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI); Georg Milbradt, Premier Saksonii w latach 2002-2008, Niemcy; Elżbieta Suchocka-Roguska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w latach 2004-2010, Doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz Joachim Zeller, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Członek Komisji ds. Rozwoju Regionalnego z Niemiec.

- Nie ma co ukrywać - Europę czekają lata słabego wzrostu. Jeśli spojrzymy na prognozy ekonomiczne, to znajdujemy się w środku stagnacji. Muszą być zachowane odpowiednie proporcje pomiędzy obciążeniami fiskalnymi a wydatkami budżetowymi. Niewątpliwie będzie postępowała konsolidacja zarówno budżetów poszczególnych krajów członkowskich, jak i samej Unii Europejskiej - mówiła Danuta Hübner, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim.

- Wzrost PKB w 2012 może być powyżej 3 proc. Inflacja na przełomie 2012 i 2013 r. obniży się do okolic celu inflacyjnego, a w polityce pieniężnej powinien teraz nastąpić okres "wait and see". (...) Inflacja w kolejnych miesiącach powinna zwalniać. Może być podwyższona w czerwcu - przejściowo i punktowo w miastach, w których będzie się odbywało Euro 2012, ale mamy nadzieję, że to się nie rozleje na resztę kraju i nie powinna przekroczyć poziomu ok. 4 proc. Sądzę, że na przełomie roku inflacja obniży się w okolice celu inflacyjnego - oceniła Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

W ramach debat dedykowanych energetyce odbyły się panele Energetyczna mapa drogowa 2050 i przyszły miks energetyczny Europy, podczas których stanowiska krajów członkowskich wobec progów redukcji emisji CO2 prezentowali m.in. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001; Ivo Hlaváč, Wiceminister, Dyrektor ds. Ochrony Środowiska w czeskim Ministerstwie Środowiska; Beata Jaczewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska; Arvydas Sekmokas, Minister ds. Energii z Litwy i Günter Verheugen, Komisarz UE ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu w latach 2004-2010, Komisarz UE ds. Rozszerzenia w latach 1999-2004.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA