PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deficyt budżetowy w 2011 roku wyniesie 31-33 mld zł

  • Autor: PAP (Bartek Godusławski)
  • 06 maj 2011 14:12

Deficyt budżetowy w 2011 roku może wynieść 31-33 mld zł wobec zapisanego w ustawie budżetowej na ten rok poziomu 40,2 mld zł - poinformowało PAP źródło rządowe. Lepszy wynik może zostać osiągnięty głównie za sprawą wpłaty większego zysku NBP do budżetu, wyższych dochodów budżetu za sprawą wyższego od prognoz wzrostu PKB i inflacji oraz zwyczajowego niższego wykonania wydatków.

REKLAMA

"Wykonanie budżetu w 2011 roku może być niższe niż 35,7 mld zł. Ten poziom został zapisany w projekcie budżetu na 2012 rok jako planowane wykonanie tylko po uwzględnieniu wyższego zysku z NBP. Jeśli dołożymy do tego wyższe dochody związane z wyższym wzrostem PKB niż ten użyty do konstrukcji budżetu oraz wyższą od spodziewanej inflację w tym roku, to może to być nawet deficyt na poziomie 31-33 mld zł" - powiedziało PAP źródło rządowe.

Z projektu budżetu na 2012 rok, do którego dotarła PAP wynika, że deficyt budżetowy w 2011 roku wyniesie 35.742,0 mln zł wobec zapisanych w ustawie budżetowej na bieżący rok 40,2 mld zł. Uzasadnieniem dla takiego planowanego wykonania ustawy budżetowej będzie szybszy niż pierwotnie planowano wzrost gospodarczy oraz wyższa wpłata z zysku Narodowego Banku Polskiego.

Jednocześnie MF w projekcie budżetu na 2012 rok podniosło prognozę planowanego wykonania dochodów budżetu państwa w 2011 roku do 282.456,057 mln zł z 273.144,394 mln zł zapisanych w ustawie budżetowej na bieżący rok. Wydatki pozostały bez zmian na poziomie 313.344,394 mln zł.

"Oczekujemy również efektu procyklicznego jeśli chodzi o elastyczność podatków dochodowych, szczególnie wyższej elastyczności dochodów z CIT. Dodatkowo liczymy także na pozytywną niespodziankę jeśli chodzi o dywidendy, nic nie wskazuje aby miały być niższe od założonych, mogą być natomiast wyższe" - dodało.

"Nigdy także nie zdarzyło się, aby wydatki budżetu zostały zrealizowane w 100 proc., co już na starcie daje niższy deficyt" - powiedziało źródło.

Rozmówca PAP podkreśla jednak, że przy planowanym wykonaniu budżetu na 2011 rok należy być ostrożnym.

"W ubiegłym roku mieliśmy powódź, która kosztowała budżet państwa blisko 3 mld zł. Takie nieprzewidziane zdarzenia mogą się pojawić także w tym roku dlatego przy planowanym wykonaniu uwzględniliśmy tylko fakty, takim jest dodatkowy zysk NBP w wysokości około 4,5 mld zł. Poza tym do konstrukcji wykonania tegorocznego budżetu i budżetu na przyszły rok mieliśmy tylko wykonanie za cztery miesiące tego roku, to nie pozwala jeszcze do końca określić tendencji dla strony dochodowej" - podkreślił.

"Spodziewamy się, że wpłata z zysku, po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów sprawozdania finansowego NBP, nastąpi w czerwcu, najpóźniej na początku lipca. Chociaż w harmonogramie dochodów i wydatków budżetu na ten rok dywidenda z banku centralnego została wpisana na czerwiec" - dodał.

Na podstawie informacji NBP zysk w 2010 r. wyniósł 6.529,119 mln zł, co oznacza, że po pomniejszeniu zysku o 5 proc. odpis na fundusz rezerwowy banku centralnego, do budżetu państwa wpłynie kwota ok. 6.202,663 mln zł. Ustawa budżetowa na 2011 rok zakłada wpłatę z zysku NBP na poziomie około 1,7 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA