PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny na Święto Reformacji

  • www.pulshr.pl
  • 31 paź 2017 09:15

Dodatkowy dzień wolny na Święto Reformacji fot. Pixabay

Ostatni dzień października to dla luteran Święto Reformacji. W Polsce żyje ich ok. 70 tys., a z okazji święta przysługuje im dzień wolny od pracy i nauki.

REKLAMA

W tym roku święto jest szczególne, bowiem wypada Jubileusz 500-lecie Reformacji. Centralne Obchody Jubileuszu odbywały się w Warszawie w dniach 26-29 października.

- Obywatele Rzeczypospolitej wyznania luterańskiego bronili ojczyzny w roku 1920 i 1939 jak choćby gen. Wiktor Thommee. Polscy luteranie ginęli w Katyniu, Palmirach, walczyli pod Monte Cassino, w Powstaniu Warszawskim, podczas okupacji niemieckiej wielu ewangelików zapłaciło najwyższą cenę za swój patriotyzm, za trwanie przy Polsce - podczas uroczystości wyliczał Andrzej Duda, prezydent RP.

– Otwarcie i różnorodność – oto Europa. Reformacja jest ważnym elementem tak rozumianej europejskości – podkreślał z kolei prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier Polski, który wywodzi się z rodziny ewangelickiej ze Śląska Cieszyńskiego.

W związku z tym, ewangelicy mogą tego dnia skorzystać z prawa do zwolnienia od pracy i nauki. Zapisane jest to w art. 14 ustawy z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Poza Świętem Reformacji, wolny dzień przysługuje im także w Wielki Piątek – Pamiątkę Śmierci Chrystusa Pana oraz Święto Wniebowstąpienia Chrystusa Pana. 

Zarówno zwolnienie z pracy, jaki i ze szkoły udzielane jest na wniosek samego zainteresowanego. Co ważne, pracodawca nie ma prawa odmówić przyznania zwolnienia wyznaniowego.

W przypadku pracowników, taką nieobecność należy zgłosić co najmniej siedem dni przed wolnym. Muszą się liczyć też z tym, że pracodawca może, ale nie musi nakazać odpracowanie zwolnienia. Będzie to bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolnym od pracy lub za pracę w godzinach nadliczbowych. Jednak, jeśli chciałby z takiego prawa skorzystać, to musi poinformować pracownika najpóźniej trzy dni przed dniem zwolnienia.

Warto zaznaczyć, że z uprawnienia do przysługującego dodatkowego dnia wolnego od pracy skorzystać mogą tylko członkowie takich grup religijnych, które mają status kościoła lub związku wyznaniowego. Ich rejestr prowadzi minister spraw wewnętrznych i administracji. W zależności o wyznania zasady udzielania zwolnień oraz dni wolnych od pracy i nauki są różne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA