PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2012: Polityka spójności może pobudzić unijną gospodarkę

  • wnp.pl
  • 16 maj 2012 09:35

W Niemczech głównym tematem jest ratowanie strefy euro. Jednak coraz częściej wskazuje się też na politykę spójności i fundusze strukturalne jako źródło wzrostu unijnej gospodarki - podkreślił we wtorek Joachim Zeller, niemiecki europoseł, podczas dyskusji poświęconej funduszom UE, która odbyła się w ramach EEC 2012.

REKLAMA

Zeller, który jest także członkiem komisji ds. rozwoju regionalnego w Parlamencie Europejskim, zaznaczył, że pomiędzy krajami Unii Europejskiej wciąż istnieją ogromne dysproporcje. Przykładowo PKB na jednego mieszkańca w najbardziej rozwiniętych krajach UE jest kilkukrotnie wyższe niż w przypadku obywatela Bułgarii. - Polityka spójności to sposób na solidarność. Również Niemcy z niej korzystają, bo i u nas nie brakuje biedniejszych regionów i dysproporcji pomiędzy poszczególnymi częściami kraju, co jest związane chociażby ze zjednoczeniem po upadku komunizmu. Przykładowo bezrobocie w Berlinie wynosi 12 proc., a Bawarii tylko 3 proc. - wskazał Zeller.

Dodał, że polityka spójności powinna być kształtowana na poziomie regionów.

- Jeśli chcemy utrzymać idee wspólnej Europy, to musimy je także przenosić na poziom regionów. Dlatego fundusze unijne w dużej mierze muszą być dysponowane na poziomie regionalnym - powiedział Zeller.

Zaznaczył przy tym, że nacisk musi być również kładziony na efektywne wykorzystanie funduszy unijnych.

- Musimy zadbać o lepszą alokację tych pieniędzy. Przykładowo w Bułgarii poziom wykorzystania środków wynosi tylko ok. 20 proc. Natomiast w krajach południowej Europy w dużej mierze są one wydawane na konsumpcję, a nie inwestycje prorozwojowe - podkreślił Zeller.

W jego opinii, do skutecznego prowadzenia polityki spójności potrzebne są także klarowne uregulowania prawne oraz wykwalifikowana administracja, która skutecznie będzie mogła pozyskiwać i wykorzystywać środki unijne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA