PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ekonomiści prognozują 4-proc. wzrost PKB w 2011 roku

  • Autor: PAP
  • 30 lis 2011 14:43

Po środowych szacunkach GUS dotyczących wzrostu PKB w III kwartale ekonomiści prognozują, że cały 2011 rok zamknie się 4 proc. wzrostem PKB, albo nieco większym.

REKLAMA

Ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w III kwartale 2011 r. wzrost gospodarczy Polski wyniósł 4,2 proc.

Anders Svendsen z banku Nordea uważa, że polska gospodarka pozostała silna w III kwartale i ciągle przeciwstawia się kryzysowi w strefie euro. Jego zdaniem, wzrost popytu krajowego (według GUS, o 3,2 proc.) oznacza, że Polska jest mniej podatna na bezpośrednie wpływy spowolnienia w strefie euro.

"Ciągle oczekujemy, że spowolnienie jest przed nami, które przyjdzie ze strefy euro, jednak przyjdzie dużo później, niż wcześniej sądzono. Obecnie rewidujemy nasze prognozy z 3,5 proc. w 2011 r. i 2012 r. do około 4,0 proc. w 2011 r. i około 2,5 proc. w 2012 r." - poinformował Svendsen.

Monika Kurtek z Banku Pocztowego prognozuje, że w tym roku PKB wzrośnie o 4,1 proc. "Dane dotyczące trzeciego kwartału, jak również poprzednich dwóch, pozwalają sądzić, że dynamika PKB w całym 2011 r. przekroczy 4 proc. Ostatnie miesiące br. przyniosą zapewne dalsze lekkie wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, ale nie jest wykluczone, że znajdzie się ono nadal w okolicach 4 proc. (rdr.)" - wskazała ekonomistka.

W jej opinii, wyhamowania dynamiki PKB można oczekiwać w I kwartale 2012 r. Z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w UE, zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa mogą być bardziej skłonne do oszczędzania niż wydawania. Według Kurtek, jeśli politykom europejskim uda się znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu zadłużenia eurolandu, to polska gospodarka ma szansę osiągnąć w przyszłym roku dynamikę PKB w okolicach 3 proc.

Także w opinii Piotra Bielskiego z banku BZ WBK szacunki GUS świadczą o tym, że nasza gospodarka radziła sobie całkiem dobrze. "Dane istotnie nie zmieniają prognoz. W tym roku będzie około 4 proc. (wzrostu PKB - PAP). W przyszłym będzie wyraźne spowolnienie, może być niewiele wyższy niż 2 proc. Środowe dane istotnie nie wpływają na nasze prognozy" - powiedział analityk.

W budżecie na 2011 r. resort finansów zakładał, że w tym roku polski PKB wzrośnie o 3,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA