PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ekonomiści prognozują 4-proc. wzrost PKB w 2011 roku

  • Autor: PAP
  • 30 lis 2011 14:43

Po środowych szacunkach GUS dotyczących wzrostu PKB w III kwartale ekonomiści prognozują, że cały 2011 rok zamknie się 4 proc. wzrostem PKB, albo nieco większym.

REKLAMA

Ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w III kwartale 2011 r. wzrost gospodarczy Polski wyniósł 4,2 proc.

Anders Svendsen z banku Nordea uważa, że polska gospodarka pozostała silna w III kwartale i ciągle przeciwstawia się kryzysowi w strefie euro. Jego zdaniem, wzrost popytu krajowego (według GUS, o 3,2 proc.) oznacza, że Polska jest mniej podatna na bezpośrednie wpływy spowolnienia w strefie euro.

"Ciągle oczekujemy, że spowolnienie jest przed nami, które przyjdzie ze strefy euro, jednak przyjdzie dużo później, niż wcześniej sądzono. Obecnie rewidujemy nasze prognozy z 3,5 proc. w 2011 r. i 2012 r. do około 4,0 proc. w 2011 r. i około 2,5 proc. w 2012 r." - poinformował Svendsen.

Monika Kurtek z Banku Pocztowego prognozuje, że w tym roku PKB wzrośnie o 4,1 proc. "Dane dotyczące trzeciego kwartału, jak również poprzednich dwóch, pozwalają sądzić, że dynamika PKB w całym 2011 r. przekroczy 4 proc. Ostatnie miesiące br. przyniosą zapewne dalsze lekkie wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, ale nie jest wykluczone, że znajdzie się ono nadal w okolicach 4 proc. (rdr.)" - wskazała ekonomistka.

W jej opinii, wyhamowania dynamiki PKB można oczekiwać w I kwartale 2012 r. Z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w UE, zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa mogą być bardziej skłonne do oszczędzania niż wydawania. Według Kurtek, jeśli politykom europejskim uda się znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu zadłużenia eurolandu, to polska gospodarka ma szansę osiągnąć w przyszłym roku dynamikę PKB w okolicach 3 proc.

Także w opinii Piotra Bielskiego z banku BZ WBK szacunki GUS świadczą o tym, że nasza gospodarka radziła sobie całkiem dobrze. "Dane istotnie nie zmieniają prognoz. W tym roku będzie około 4 proc. (wzrostu PKB - PAP). W przyszłym będzie wyraźne spowolnienie, może być niewiele wyższy niż 2 proc. Środowe dane istotnie nie wpływają na nasze prognozy" - powiedział analityk.

W budżecie na 2011 r. resort finansów zakładał, że w tym roku polski PKB wzrośnie o 3,5 proc.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA