PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ekspert Deloitte: potrzebne są inwestycje i wzrost produkcji budowlanej

  • wnp.pl
  • 03 wrz 2013 14:30

Wskaźniki koniunktury, także opinie wyrażane przez dyrektorów finansowych największych firm, badanych przez nas wskazują, że 2013 rok będzie jeszcze trudny dla gospodarki polskiej i dopiero w końcu br. można oczekiwać ożywienia gospodarczego - stwierdza Tomasz Ochrymowicz, partner zarządzający działem doradztwa finansowego Deloitte.

REKLAMA

Czy gospodarka przekroczyła "punkt przegięcia", dzielący ją od szybszego wzrostu?

- Dane historyczne za 2012 rok i pierwszy kwartał br. tego nie potwierdzają. Wręcz przeciwnie, wskazują na to, że sytuacja jest trudna i będzie tak nadal przynajmniej w 2013 r.

Natomiast są słabe jaskółki ożywienia gospodarczego, właśnie w postaci opinii dyrektorów finansowych czy wskaźników wyprzedzających oraz ostatnich danych o sprzedaży detalicznej czy lipcowe dane o produkcji przemysłowo-budowlanej w Polsce. Sugerują, że poprawia się sytuacja gospodarcza i wyniki ich firm. Tłumaczę to tym, że przedsiębiorstwa, niezależnie od warunków występujących w otoczeniu, starają się uzyskać jak najlepsze wyniki finansowe. I w niektórych branżach się to udaje.

Dane makroekonomiczne wskazują, że w drugim kwartale i w lipcu rośnie produkcja przemysłowa, korzystniej niż oczekiwali analitycy. To utrwalanie korzystnego trendu?

- Jest jeszcze za wcześnie, aby tak twierdzić. Wydaje mi się, że utrwalanie i pogłębianie wzrostu leży bardziej w sferze oczekiwań, niż realnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA