PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Europejskie giełdy kończą poniedziałkową sesję na minusach

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2011 18:33

W poniedziałek główne europejskie giełdy zanotowały spadki. Na wartości tracił też złoty, m.in. wobec euro, franka i dolara. Nerwowa sytuacja na rynku akcji i walut może potrwać kilka dni - ocenili analitycy, z którymi rozmawiała PAP.

REKLAMA

Na zamknięciu warszawski indeks blue chipów stracił 2,97 proc. (w ciągu dnia spadek sięgał nawet 4 proc.), niemiecki DAX spadł 2,27 proc., francuski CAC40 4,03 proc., a brytyjski FTSE 100 zniżkował o 1,4 proc. Na otwarciu WIG20 stracił 2,22 proc., DAX 2,85 proc., CAC 40 o 3,80 proc., a FTSE 100 o 2,30 proc.

Na minusach była też po południu część indeksów amerykańskich. Ok. 18.00 indeks Dow Jones tracił 0,5 proc., Nasdaq rósł o niespełna 0,1 proc., a S&P 500 tracił 0,5 proc.

Negatywne nastroje widoczne były również na rynkach walutowych, gdzie na wartości tracił m.in. złoty. Ok. godz. 18.00 za euro trzeba było zapłacić 4,33 zł, za dolara 3,18 zł, a za franka szwajcarskiego 3,60 zł.

Główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień ocenił w rozmowie z PAP, że nerwowa sytuacja na rynku walut oraz na gł+ównych parkietach europejskich to efekt obaw inwestorów o to, co czeka nas w strefie euro. Jego zdaniem rynki akcji zbyt optymistycznie odreagowały sierpniowe spadki. Uważa on, że wzrosty "były trochę na wyrost, dlatego w momencie, gdy powrócił strach inwestorów, spadki są tak głębokie" - powiedział.

Rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel zastanawia się, jak wzmocnić niemieckie banki, jeśli Grecji nie udałoby się spełnić warunków, aby otrzymać kolejną transzę pomocy finansowej.

Kwiecień zwrócił uwagę, że również polskie banki tracą bardzo mocno na wartości, choć nie mają bezpośredniego związku z Grecją. "Rynek dopisuje sobie kolejne scenariusze. Problemy z płynnością na rynku europejskim mogłyby wzorem roku 2008 oznaczać również kłopoty polskich banków z pozyskaniem finansowania w walutach zagranicznych" - powiedział.

Komisja Europejska poinformowała w niedzielę, że w najbliższych dniach wyśle do Grecji ekipę ekspertów, aby - po ogłoszeniu przez Ateny nowych środków ograniczenia deficytu - do końca września zawrzeć porozumienie w sprawie wypłaty kolejnej transzy pożyczki.

"Twarda postawa Niemców rodzi na rynku strach, co się wydarzy, jeśli Grecja nie spełni warunków, a Niemcy nie zgodzą się na pomoc. Rynek boi się w tej chwili najgorszego scenariusza, niekontrolowanej sytuacji w Europie" - dodał Kwiecień. Ocenił jednak, że w interesie wszystkich stron w UE jest jakieś porozumienie. "Unia Europejska będzie chciała uniknąć niekontrolowanego bankructwa Grecji. Póki co, nerwowa sytuacja na rynku akcji i walut może potrwać kilka dni, bo rynek spodziewa się najgorszego scenariusza i stąd taka przecena" - wyjaśnił Kwiecień.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA