PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fed pozostawił politykę monetarną bez zmian

  • Autor: PAP
  • 31 paź 2013 07:32

Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni oświadczyli, że zanim zdecydują się na ograniczenie programu chcą zobaczyć więcej dowodów na trwałość wzrostu w USA.

REKLAMA

W komunikacie po posiedzeniu Fed oświadczył, że oczekuje „dalszych dowodów na trwałość wzrostu w USA zanim zdecyduje się na dostosowanie tempa skupu obligacji".

Amerykański Bank Centralny będzie tym samym dalej miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 45 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 40 mld USD miesięcznie. Rynek spodziewał się utrzymania bez zmian programu luzowania ilościowego w środę. Obecny konsensus rynkowy zakłada, że Fed nie wprowadzi zmian w programie QE do marca 2014 r.

Fed powtórzył w środę, że zamierza pozostawić bez zmian obecne „wyjątkowo niskie" stopy procentowe w USA, przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc.

Amerykański bank centralny zaznaczył, że inflacja w USA utrzymuje się poniżej 2 proc. celu, średnioterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają jednak stabilne.

Fed ocenił, że tempo poprawy na rynku nieruchomości w USA uległo „pewnemu spowolnieniu" i dodał, że wzrost gospodarczy jest hamowany przez restrykcyjną politykę fiskalną.

„Biorąc pod uwagę skalę w jakiej zacieśniona została polityka fiskalna przez ostatni rok, FOMC ocenia, że wzrost aktywności gospodarczej oraz lepsza sytuacja na rynku pracy, od czasu rozpoczęcia programu skupu aktywów, wskazują na postępującą poprawę warunków panujących w gospodarce" - napisano w komunikacie Fed.

Do końca roku planowane jest jeszcze jedno posiedzenie FOMC - 17-18 grudnia. W grudniu odbędzie się też ostatnia konferencja prasowa, w której udział weźmie prezes Fed Ben Bernanke, którego kadencja na tym stanowisku dobiega końca w styczniu.

Prezydent USA Barack Obama nominował na początku października na stanowisko prezesa Fed Janet Yellen, dotychczasową wiceprezes Rezerwy Federalnej. Rynek ocenia, że wybór dotychczasowej wiceprezes Fed oznacza kontynuację dotychczasowego nastawienia w polityce monetarnej amerykańskiego banku centralnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA