PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gminom brakuje odwagi w kontaktach z PPP

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 11 paź 2013 07:11

Gminom brakuje odwagi w kontaktach z PPP

– Samorządy nie boją się partnerstwa publiczno-prywatnego, ale podchodzą do niego ostrożnie, a powinny odważnie, bo chętnych partnerów prywatnych nie brakuje – mówi Jan Król, członek rady nadzorczej PARP.

REKLAMA

Co dla samorządów jest najważniejsze w prowadzeniu takich projektów?

Rozsądek. Władze gmin nie powinny decydować o projektach w kontekście ich realizacji podczas kadencji, bo takie inwestycje są długofalowe. W zarządzaniu gminami trzeba kierować się nie tylko oczywistym interesem publicznym, ale też kryteriami biznesowymi. Samorządowcy muszą umiejętnie ryzykować i myśleć perspektywicznie.

Czy to zagwarantuje im sukces?

Przede wszystkim znacząco wzrośnie szansa na poparcie opinii publicznej. Udane projekty realizowane w formule PPP budzą akceptację społeczną. Dlatego, przymierzając się do inwestycji, dobrze jest przeprowadzić konsultacje społeczne na jej temat, bo trzeba rozmawiać z mieszkańcami. Przekonała się o tym Warszawa. Mamy referendum, ponieważ pani prezydent za mało rozmawiała z poszczególnymi środowiskami.

Jakie w takim razie błędy popełniają samorządy, przygotowując się do PPP?

Głównie chcą przerzucić ryzyko finansowe na partnera prywatnego, a tak nie może być, bo PPP udaje się tylko wtedy, gdy się je równomiernie rozłoży i jest gwarancja zwrotu poniesionych nakładów. To najważniejszy element, który wymaga elastyczności i otwartości w negocjacjach. Bez niego nie ma mowy o powodzeniu transakcji.

A co z determinacją w doprowadzeniu projektów do końca?

Też jest bardzo potrzebna, bo mamy dużo projektów rozpoczynanych, a mało finalizowanych. Życzylibyśmy sobie, aby ten proces przebiegał bardziej dynamicznie. Być może pomogą spodziewane niebawem umowy hybrydowe, w których fundusze unijne będą mogły wspierać partnerstwo publiczno-prywatne.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA