PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Górnośląski Związek Metropolitalny rozpada się?

  • Autor: esosnowiec.pl/portalsamorzadowy.pl
  • 12 gru 2012 10:29

Górnośląski Związek Metropolitalny od 1 stycznia przyszłego roku będzie liczył nie 14 członków, a 12. Powód? W Mysłowicach i Piekarach Śląskich nie podjęto uchwał akceptujących zmianę statutu związku.

REKLAMA

Przedstawiciele GZM mówią w tym kontekście o wypadku przy pracy i chcą szybko odkręcać sytuację. Obserwatorzy i specjaliści natomiast uważają to za kolejną kompromitację i sugerują, że należy się zastanowić nad funkcjonowaniem związku w takim kształcie jak obecnie.

Całe zamieszanie związane jest ze zmianą nazwy przyszłej metropolii. Kiedy propozycja prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego, aby nazwać podmiot Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią Silesia zyskała aprobatę, konieczna była zmiana w statucie GZM.

Uchwałę zgromadzenia związku w tej sprawie musiały później zaakceptować poszczególne samorządy, wchodzące w skład GZM. Niezbędna była do tego bezwzględna większość głosów. Udało się wszędzie poza Piekarami i Mysłowicami, gdzie przegłosowano uchwałę jedynie większością zwykłą. Efekt jest taki, że od 1 stycznia obie te gminy nie będą należeć do struktur GZM.

- Mniejsza liczba członków skutkuje niższym budżetem związku - komentuje Tomasz Niedziela, sosnowiecki radny i dodaje.

- Nie dotrzymanie obietnic posłów Platformy Obywatelskiej, którzy obiecali ustawę metropolitalną dla województwa i nieudolność władz GZM w tak błahych sprawach jak przegłosowanie odpowiednią większością statutu, wskazują na konieczność zastanowienia się nad obecnym kształtem funkcjonowania związku - podkreśla.

Przedstawiciele GZM odpowiadają: - W takich sytuacjach jak ta, obowiązuje określona procedura. W momencie, kiedy zgromadzenie związku podejmuje uchwałę, my wysyłamy później odpowiednie informacje do poszczególnych gmin. W tym przypadku również tak było. Co prawda zrobiliśmy to z lekkim opóźnieniem, ale wynikało ono z tego, że czekaliśmy na reakcję nadzoru prawnego wojewody. Kiedy ten uznał, że z uchwałą jest wszystko w porządku, przesłaliśmy do gmin informację, że konieczne jest przegłosowanie nowego statutu bezwzględną większością głosów. Pod tym względem nie mamy sobie nic do zarzucenia - mówi w rozmowie z "Wiadomościami Zagłębia" Krzysztof Meier, rzecznik Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.


Więcej: Górnośląski Związek Metropolitalny się sypie?

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA