PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GPW liderem w Europie pod względem debiutów w 2011 roku

  • Autor: wnp.pl (KW)
  • 11 sty 2012 13:11

GPW pierwszym rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów oraz trzecim pod względem wartości IPO zarówno w całym 2011 r. jak i w ostatnim kwartale minionego roku. Po napawającej pesymizmem końcówce 2011 r. emitenci oraz inwestorzy z nadzieją patrzą na następne 12 miesięcy.

REKLAMA

Jak wynika z najnowszej kwartalnej ankiety PwC dotyczącej debiutów giełdowych (IPO Watch Europe), badającej zarówno liczbę, jak i wartość pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering - IPO) na najważniejszych giełdach europejskich, 47 proc. wszystkich debiutów w całym 2011 r. miało miejsce w Warszawie (203), co zapewniło GPW pozycję niekwestionowanego lidera w Europie pod względem liczby debiutujących spółek. W samym czwartym kwartale 2011 r. w Europie odnotowano zaledwie 78 IPO o łącznej wartości 866 mln euro, co oznacza spadek o odpowiednio 81 proc. oraz 83 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału 2011 r. i czwartego kwartału 2010 r.

Podczas gdy Warszawa była najaktywniejszym parkietem pod względem liczby debiutów, to pod względem wartości ofert tradycyjnie dominowała giełda londyńska, na której w minionym kwartale odnotowano aż 92 proc. łącznej wartości wszystkich IPO w Europie (800 mln euro). W Londynie miała również miejsce największa oferta ostatniego kwartału - spółki wydobywczej Polymetal - o wartości 421 mln euro, co stanowiło prawie połowę łącznej wartości wszystkich ofert w Europie.

Wysoka zmienność rynków kapitałowych w czwartym kwartale powodowała nerwowość i niezdecydowanie zarówno wśród inwestorów, jak i potencjalnych emitentów. Należy spodziewać się, że taka sytuacja będzie utrzymywała się na europejskich parkietach jeszcze przez jakiś czas.

- Zarówno inwestorzy, jak i emitenci żywili nadzieję, że po sierpniowym załamaniu na światowych giełdach rynek IPO nabierze rozpędu w końcówce roku. Niestety nadzieje te zostały rozwiane przez przeciągające się problemy gospodarcze Europy, a zwłaszcza zawirowania w strefie euro. Mimo, iż kryzys ten nie przełożył się jeszcze w istotnym stopniu na gospodarkę polską, to nasza giełda ucierpiała w stopniu podobnym do innych rynków, o czym najlepiej świadczy zerowa wartość ofert na rynku głównym w minionym kwartale. Jest to zjawisko o tyle nietypowe, że czwarty kwartał to zazwyczaj okres wzmożonej aktywności pod względem IPO - ocenił Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA