PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GPW liderem w Europie pod względem debiutów w 2011 roku

  • Autor: wnp.pl (KW)
  • 11 sty 2012 13:11

GPW pierwszym rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów oraz trzecim pod względem wartości IPO zarówno w całym 2011 r. jak i w ostatnim kwartale minionego roku. Po napawającej pesymizmem końcówce 2011 r. emitenci oraz inwestorzy z nadzieją patrzą na następne 12 miesięcy.

REKLAMA

Jak wynika z najnowszej kwartalnej ankiety PwC dotyczącej debiutów giełdowych (IPO Watch Europe), badającej zarówno liczbę, jak i wartość pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering - IPO) na najważniejszych giełdach europejskich, 47 proc. wszystkich debiutów w całym 2011 r. miało miejsce w Warszawie (203), co zapewniło GPW pozycję niekwestionowanego lidera w Europie pod względem liczby debiutujących spółek. W samym czwartym kwartale 2011 r. w Europie odnotowano zaledwie 78 IPO o łącznej wartości 866 mln euro, co oznacza spadek o odpowiednio 81 proc. oraz 83 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału 2011 r. i czwartego kwartału 2010 r.

Podczas gdy Warszawa była najaktywniejszym parkietem pod względem liczby debiutów, to pod względem wartości ofert tradycyjnie dominowała giełda londyńska, na której w minionym kwartale odnotowano aż 92 proc. łącznej wartości wszystkich IPO w Europie (800 mln euro). W Londynie miała również miejsce największa oferta ostatniego kwartału - spółki wydobywczej Polymetal - o wartości 421 mln euro, co stanowiło prawie połowę łącznej wartości wszystkich ofert w Europie.

Wysoka zmienność rynków kapitałowych w czwartym kwartale powodowała nerwowość i niezdecydowanie zarówno wśród inwestorów, jak i potencjalnych emitentów. Należy spodziewać się, że taka sytuacja będzie utrzymywała się na europejskich parkietach jeszcze przez jakiś czas.

- Zarówno inwestorzy, jak i emitenci żywili nadzieję, że po sierpniowym załamaniu na światowych giełdach rynek IPO nabierze rozpędu w końcówce roku. Niestety nadzieje te zostały rozwiane przez przeciągające się problemy gospodarcze Europy, a zwłaszcza zawirowania w strefie euro. Mimo, iż kryzys ten nie przełożył się jeszcze w istotnym stopniu na gospodarkę polską, to nasza giełda ucierpiała w stopniu podobnym do innych rynków, o czym najlepiej świadczy zerowa wartość ofert na rynku głównym w minionym kwartale. Jest to zjawisko o tyle nietypowe, że czwarty kwartał to zazwyczaj okres wzmożonej aktywności pod względem IPO - ocenił Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA