PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

IKEA zwiększy zatrudnienie w fabryce na Podlasiu

  • Autor: PAP
  • 27 gru 2011 18:45

W fabryce IKEA w Koszkach w gminie Orla (Podlaskie), gdzie już pracuje 200 osób, w 2012 r. liczba zatrudnionych zwiększy się jeszcze o ok. 50. Od połowy 2011 r. trwa rozruch technologiczny w tej fabryce, która jest największą inwestycją w regionie.

REKLAMA

W fabryce produkowane są ultracienkie płyty drewnopochodne (UT-HDF). Inwestycja została uznana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) za największą inwestycję zagraniczną w Polsce w 2010 roku. Wartość inwestycji w Koszkach to 140 mln euro (627,2 mln zł), z czego z UE z programu Innowacyjna Gospodarka pochodzi 145,7 mln zł.

Jak poinformowała PAP spółka Swedspan z grupy IKEA, do której należy fabryka, do połowy 2012 roku, po zakończeniu wszystkich faz inwestycji, w zakładzie, w którym płyty będą przycinane na wymiar oraz foliowane, a także w tartaku, łącznie zatrudnionych będzie 250 pracowników. Zakończył się nabór i szkolenia pracowników, którzy znaleźli dotychczas pracę przy linii produkcyjnej.

Prace przy budowie nowoczesnego tartaku dobiegają końca. Od stycznia ma się tam zacząć instalowanie maszyn i ich testy. Produkcja ma ruszyć w pełni w pierwszym kwartale 2012 r.- poinformował PAP dyrektor zarządzający Swedspan Polska sp. z o.o. Laimonas Rackauskas. "Mam nadzieję, że nasza inwestycja w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju gminy Orla i regionu Podlasia" - dodaje Rackauskas.

W fabryce w Koszkach ma być docelowo produkowanych 250 tys. metrów sześciennych płyt meblowych rocznie. W tartaku ma być natomiast produkowanych 60 tys. metrów sześciennych desek rocznie. Fabryka chce wkrótce rozpocząć produkcję na skalę przemysłową, nie precyzuje jednak, kiedy to nastąpi.

Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku, fabryka w Koszkach złożyła dokumenty, z których wynika, że chciałaby uruchomić produkcję w połowie stycznia 2012 r. Zanim to jednak nastąpi, inspektorat przeprowadzi tam kontrolę i wyda swoją opinię - poinformowała PAP we wtorek wojewódzka inspektor ochrony środowiska Grażyna Żyła-Pietkiewicz. Opinia jest wymagana, by fabryka otrzymała pozwolenie na użytkowanie.

Inspektorat zajmował się na początku listopada sprawą zanieczyszczeń rzeki Białej we wsiach Kozły i Rajki w gminie Bielsk Podlaski. Wyniki badań inspektoratu pokazywały, że zanieczyszczenia miały prawdopodobnie pochodzić z fabryki w Koszkach. Sprawę bada Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim. Jak poinformował we wtorek PAP zastępca prokuratora rejonowego w Bielsku Podlaskim Adam Naumczuk, trwają w tej sprawie przesłuchania świadków. Po ich zakończeniu prowadzący sprawę zdecyduje, czy będą powoływaniu biegli w tej sprawie i jakich specjalności.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA