PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Janusz Piechociński nowym szefem PSL. Pawlak chce odejść z rządu

  • Autor: PAP
  • 18 lis 2012 12:31

Janusz Piechociński nowym szefem PSL. Pawlak chce odejść z rządu

Kongres PSL wybrał Janusza Piechocińskiego na nowego prezesa PSL. Dotychczasowy szef partii Waldemar Pawlak zapowiedział rezygnację ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki. Piechociński apelował, by tego nie robił.

REKLAMA

Piechociński otrzymał 547 głosów; dotychczasowy prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak - 530.

Europoseł Jarosław Kalinowski został w sobotę wybrany na kolejną kadencję na przewodniczącego Rady Naczelnej PSL.

Jego kontrkandydatem był Adam Jarubas, zgłoszony przez nowego szefa PSL Janusza Piechocińskiego. Kalinowski uzyskał 486 głosów, na Jarubasa głosowało 483 delegatów.

Nowy szef Rady Naczelnej zapowiedział, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania prezesa PSL z premierem Tuskiem, na którym zostaną omówione "sprawy funkcjonowania koalicyjnego rządu".

Dodał, że "być może będą potrzebne zmiany kadrowe" wynikające ze zmian w PSL. "Nie chcemy na gorąco o tym mówić" - powiedział wieczorem dziennikarzom.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w rozmowie z PAP, że "nie ma bardziej demokratycznej partii niż PSL".

"Moje pokolenie i pokolenia Adama Jarubasa jeszcze swoje wybory ma przed sobą" - dodał, odnosząc się do niewielkiej przegranej Jarubasa z Kalinowskim.

Szef klubu PSL Jan Bury przekonywał, że wybór Piechocińskiego na szefa PSL nie wpłynie na relacje w koalicji PO-PSL, bo - jak przypomniał - koalicja jest zawarta między partiami, a nie między Tuskiem i Pawlakiem. "Piechociński jest bardzo pragmatycznym człowiekiem, odpowiedzialnym politykiem. Ale na pewno wybory dużo zmieniły w partii" - ocenił.

Poseł PSL Stanisław Żelichowski powiedział z kolei, że wyborach wygrała demokracja. "Pawlak zapowiadając, że zrzeknie się funkcji rządowych zachował się jak mąż stanu" - podkreślił.

Pawlak opuścił halę tylnym wyjściem, unikając dziennikarzy.

Nowy prezes w przemówieniu tuż po ogłoszeniu wyników głosowania zaapelował do Pawlaka, by ten nie rezygnował z funkcji w rządzie. "Nie wolno się na demokrację obrażać, wyroki demokracji trzeba przyjąć z pokorą" - mówił Piechociński. Przypomniał, że w 2007 r. Pawlak poprowadził PSL z powrotem do władzy.

"Dziś jesteś wicepremierem i ministrem gospodarki i tak powinno pozostać" - powiedział. Dodał, że Pawlak jest niezastąpiony w "koncepcji chronienia nie tylko Stronnictwa, ale i Polski".

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA