PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowice: GZM bez stanowiska w sprawie ustawy metropolitalnej

  • Autor: PAP
  • 24 sty 2012 09:54

Górnośląski Związek Metropolitalny nie zajął stanowiska w sprawie projektu ustawy o powiecie metropolitalnym. Członkowie Zgromadzenia Ogólnego składającego się z przedstawicieli 14 miast nie przegłosowali uchwały w tej sprawie - poinformowało PAP biuro GZM.

REKLAMA

Projekt ustawy, w myśl której 14 miast aglomeracji katowickiej ma wejść w skład powiatu metropolitalnego, by wspólnie realizować strategiczne zadania ogłosiła we wrześniu 2011 roku Śląska Platforma Obywatelska. Zgodnie z założeniami Metropolia miałaby zacząć działać najdalej w 2014 roku.

Kwestia ustalenia stanowiska w sprawie projektu była w poniedziałek głównym punktem obrad Zgromadzenia Ogólnego GZM. Przedstawiciele 14 miast, które tworzą związek mieli się wypowiedzieć, czy "projekt ustawy jest dobry, wymaga poprawek, czy też jest całkowicie do odrzucenia".

Zgodnie z projektem, przyszła metropolia miałaby mieć formułę nie dobrowolnego związku komunalnego, lecz powiatu metropolitalnego ze starostą na czele wybieranym przez dziewięcioosobową radę (radę mieliby wybierać mieszkańcy liczącej blisko 2,5 mln aglomeracji katowickiej).

Do strategicznych zadań powiatu metropolitalnego należałoby m.in.: uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego, organizacja i wykonywanie publicznego transportu zbiorowego, planowanie sieci oraz zarządzanie drogami powiatowymi a także uchwalanie i realizacja programów ochrony środowiska. Te zadania powiatów, które dotyczą bezpośredniej obsługi obywateli (np. wydawanie praw jazdy), pozostałyby w miastach.

Projekt przewidywał również możliwość podpisywania przez przyszły powiat metropolitalny porozumień z mniejszymi gminami dotyczącymi utrzymania dróg, czy też organizacji komunikacji publicznej.

Wśród przedstawicieli 14 miast, którzy obradowali w poniedziałek, pojawiły się głosy, że projekt nie rozwiązuje wielu problemów metropolii. Jak poinformowało biuro prasowe GZM, pojawił się m.in. zarzut, że wspólne planowanie przestrzenne z poziomu powiatu jest zadaniem "karkołomnym". Samorządowcom nie podobała się również zbyt mała liczba proponowanych miejsc w przyszłej radzie powiatu, oraz "brak środków na realizację zadań".

Źle zostały również ocenione propozycje rozwiązania wraz z utworzeniem powiatu - Komunikacyjnego Związku Komunalnego KZK GOP oraz Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Podczas obrad wymaganej w statucie bezwzględnej liczby 15 głosów nie otrzymała uchwała dot. powołania zespołu złożonego z przedstawicieli miast i parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej, który miał zająć się poprawkami do projektu ustawy o powiecie metropolitalnym.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy GZM Krzysztof Mejer, za uchwałą opowiedziało się 9 z 29 członków Zgromadzenia Ogólnego, 9 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu, a pozostali nie brali udziału w głosowaniu (Zgromadzenie Ogólne 14 miast składa się z 29 członków - po 2 z każdego miasta, za wyjątkiem Katowic, które ma ich 3).

Jak powiedział PAP poseł PO i jeden z autorów projektu ustawy metropolitalnej Marek Wójcik w dalszym ciągu będą zbierane opinie samorządowców. Według niego projekt jest dobrym rozwiązaniem dla aglomeracji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA