PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowicki park Euro-Centrum: niewiele start-up'ów ma szansę na sukces

  • Autor: PAP
  • 11 kwi 2012 08:42

Co czwarty projekt typu start-up, czyli nowatorski pomysł na biznes, zgłaszany w katowickim parku naukowo-technologicznym, kwalifikuje się do dalszych prac., z tego wsparcie kapitałowe otrzymuje co piąte przedsięwzięcie - wynika z danych parku Euro-Centrum.

REKLAMA

Start-up to innowacyjne przedsiębiorstwo, związane najczęściej z branżą informatyczną, ale także np. ekologią, transportem, rolnictwem czy medycyną. Takie projekty obarczone są wyższym niż dla standardowych przedsięwzięć ryzykiem, ale i potencjalnie wyższym zwrotem z inwestycji.

Choć innowacyjnych projektów jest z każdym rokiem więcej, próbę rynku wytrzymuje ledwie kilka procent. Start-up'y zwykle są finansowane przez fundusze typu venture capital lub przez tzw. aniołów biznesu - mecenasów, angażujących swój kapitał w takie projekty. W Polsce popularne jest też korzystanie ze wsparcia inkubatorów przedsiębiorczości, działających np. w parkach technologicznych. Jedną z takich instytucji jest katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum.

"Ilość przedsięwzięć typu start-up wzrasta i jest to tendencja stała. Coraz łatwiej o kapitał; na rynku funkcjonuje wielu inwestorów gotowych do zainwestowania środków w ryzykowne przedsięwzięcia" - oceniła członek zarządu parku Euro-Centrum Monika Pilip.

Wybierając pomysły do dalszych prac przedstawiciele inkubatora stosują kilkustopniową selekcję. "Najpierw następuje analiza dostarczonych dokumentów. Jeśli rodzą się pytania, prosimy pomysłodawców o uzupełnienia. Na tej podstawie podejmujemy decyzję o preinkubacji, a więc właściwej fazie analiz i badań zmierzających do inwestycji" - wyjaśniła Pilip.

Aby projekt miał szansę na wsparcie, musi przejść profesjonalną wycenę. Zajmują się tym m.in. specjaliści z katowickiej kancelarii Grupa Gumułka. Dotychczas wyceniali oni m.in. takie projekty jak innowacyjny robot sadowniczy opryskujący drzewa i krzewy owocowe, system zarządzania energią w mieście czy innowacyjna metoda sterowania samolotem, poprawiająca jego osiągi nawet o kilkanaście procent.

Menedżer działu wycen i analiz Grupy Gumułka Marcin Roj przyznaje, że o wsparcie nie jest łatwo. Z reguły, gdy w ogłoszonym przez inkubator konkursie zgłaszanych jest kilkaset projektów, do etapu tzw. preinkubacji trafia kilkanaście.

"Preinkubacja ma głównie na celu przeprowadzanie szczegółowych badań innowacyjnego rozwiązania, analizę rynku, otoczenia konkurencyjnego, identyfikację ryzyk oraz opracowywanie biznesplanu. Najbardziej obiecujące projekty dostają wsparcie kapitałowe" - wyjaśnił ekspert.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA