PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Konflikt Ukrainy z Rosją może zagrozić polskiej gospodarce

  • Autor: PAP
  • 07 sie 2014 12:54

Mimo kryzysu na wschodzie dyrektorzy finansowi są optymistyczni jeśli chodzi o prognozy dla polskiej gospodarki, jednak przyznają, że może jej zagrozić konflikt Ukrainy z Rosją oraz sankcje - wynika z badania Delotitte.

REKLAMA

"Badanie robiliśmy na przełomie czerwca i lipca, czyli w przeddzień katastrofy Malaysia Airlines i na tamten czas dyrektorzy finansowi byli bardzo pozytywnie nastawieni na to, co będzie w przyszłości" - powiedział w czwartek dziennikarzom partner w dziale konsultingu Deloitte Krzysztof Pniewski.

Ponad połowa respondentów wskazało, że wzrost PKB w 2014 r. przekroczy w Polsce 2,6 proc. (widełki pomiędzy 2,5-3,5 proc.) Jednocześnie 70 proc. oceniało poziom niepewności gospodarczej jako standardowy. "Na te prognozy, bardzo pozytywne, nie wpływały negatywnie wydarzenia na Ukrainie" - podkreślił Pniewski.

To jednak - zdaniem ekspertów Deloitte - może się zmienić po katastrofie samolotu Malaysia Airlines i wzajemnym zaostrzeniu sankcji pomiędzy Unią Europejską a Rosją. Jeszcze przed tymi wydarzeniami dwie trzecie badanych firm dostrzegało potrzebę stworzenia planu awaryjnego na wypadek negatywnego rozwoju sytuacji na Ukrainie.

"Można się spodziewać, że część z tego negatywnego scenariusza już jest realizowana i wiele firm się do tego przygotowuje" - ocenił Pniewski. Jak dodał również w priorytetach firm widać spadek zainteresowania rynkami poza Polską. Głównym priorytetem zarządzających jest wzrost przychodów na rynkach, na których operują. W badaniu spadł też priorytet wchodzenia na nowe rynki (z 58 do 44 proc.).

"Przed katastrofą, przed wprowadzeniem ostatnich sankcji, prognozy były bardzo dobre - ponad 2,5 proc. (wzrostu PKB) nieduża cześć dyrektorów finansowych prognozowała wzrost ponad 3,5 proc. Należy się spodziewać, że (ostatnie wydarzenia - PAP) znajdą odzwierciedlenie w obniżeniu tej prognozy w najbliższym półroczu" - ocenił partner w Deloitte konsulting.

Blisko 90 proc. dyrektorów finansowych oceniało, że w najbliższej przyszłości perspektywy finansowe ich przedsiębiorstw będą takie same lub lepsze, a 51 proc. uważało, że sytuacja ich firm poprawi się w porównaniu do sytuacji sprzed sześciu miesięcy.

Wśród priorytetów polskich dyrektorów znacząco wzrósł apetyt na ryzyko (gotowość do jego podjęcia zadeklarowało 63 proc. ankietowanych, a poprzednio 39 proc.)i znaczenie inwestycji (52 proc. badanych). Nadal jako na kluczowy wskazują oni nacisk na poprawę działalności operacyjnej oraz obniżenie kosztów bezpośrednich.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA