PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Konsumenci czekają na koniec kryzysu

  • dlahandlu.pl
  • 02 maj 2014 08:59

Państwa członkowskie Unii Europejskiej ponownie zaczynają odnotowywać symptomy świadczące o powracającym wzroście gospodarczym. Konsumenci liczą, iż w bieżącym roku wreszcie zakończy się kryzys gospodarczy, a oczekiwania te znajdują odzwierciedlenie w wynikach badania GfK Consumer Climate Europe.

REKLAMA

Wartość wskaźnika barometru wzrosła o 0,8 punktu w pierwszym kwartale 2014 roku i wynosi obecnie 8,4 punktu.

Jak wynika z badania, prowadzonego w 14 krajach europejskich, poziom ożywienia gospodarczego w UE zwiększa się. Według EUROSTAT-u w całym ubiegłym roku odnotowano nieznaczny wzrost w wysokości zaledwie 0,1 proc. W tym roku eksperci przewidują wzrost PKB o 1,3 proc. w 28 państwach członkowskich UE.

- PKB w większości prezentowanych państw członkowskich wzrósł zarówno w porównaniu z poprzednim kwartałem, jak i z poprzednim rokiem. Jedynie Grecja i Włochy - nękane kryzysem - zanotowały w końcu 2013 roku dalszy spadek PKB w porównaniu z poprzednim kwartałem - czytamy w raporcie GfK.

- Optymizm, który obecnie wyraża wielu europejskich konsumentów, jest całkowicie uzasadniony. W niemal wszystkich wymienionych tu krajach wzrosły wskaźniki oczekiwań dotyczących sytuacji gospodarczej, dochodów oraz chęci dokonywania zakupów. W wielu państwach indeksy te osiągnęły poziom najwyższy od lat. Rośnie także wskaźnik nastrojów konsumenckich dla UE (w 28 państwach). W marcu osiągnął wartość 8,4 punktu, najwyższą od kwietnia 2008 roku, co oznacza wzrost o 0,8 punktu w pierwszym kwartale tego roku. Rok temu wartość tego wskaźnika wyniosła -3,3 punktu - oceniają autorzy raportu.

Wyniki badania GfK Consumer Climate Europe uzyskiwane są w badaniach konsumenckich prowadzonych w państwach członkowskich Unii Europejskiej na zlecenie Komisji Europejskiej. Co miesiąc w 28 krajach ankietowanych jest około 40 000 osób reprezentujących dorosłą populację UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA