PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kraków na dobrej drodze do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza

  • Autor: PAP
  • 25 lut 2014 13:22

Wprowadzony w w 1990 r. w Dublinie zakaz sprzedaży węgla sprawił, że znacząco spadło w tym mieście zanieczyszczenie powietrza. "Kraków, wybrał dobrą drogę, choć okres przejściowy w stosowaniu nowych przepisów jest zbyt długi" - uważa prof. Patrick Goodman.

REKLAMA

Prof. Goodman z Dublin Institute of Technology, ekspert w dziedzinie wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie, uczestniczył we wtorek w Krakowie w zorganizowanej przez Polską Zieloną Sieć konferencji nt. "Krakowskie powietrze dziś i jutro".

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, dla którego sejmik województwa uchwalił całkowity zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów. Dopuszczono jedynie spalanie drewna w domowych kominkach.

Nowe przepisy są obowiązujące dla nowych budynków, na które będą wydawane pozwolenia na budowę. Właściciele budynków już istniejących mają pięć lat na dostosowanie się do tych wymagań (przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2018 r.). Miasto przyjęło program osłonowy, przewidujący dopłaty dla tych, którzy w związku z rezygnacją z ogrzewania mieszkań węglem na rzecz gazu, energii elektrycznej lub oleju opałowego będą mieć wyższe wydatki. Program będzie realizowany w latach 2014-2022.

Prof. Goodman mówił, że w Dublinie ze względu na katastrofalny stan powietrza w 1990 r. wprowadzono bez żadnych okresów przejściowych zakaz sprzedaży, marketingu i dystrybucji węgla. Dozwolone było jedynie stosowanie tzw. węgla bezdymnego, ale był on bardzo drogi.

"Poprawa jakości powietrza była odczuwalna od razu. Bezpośrednio po wprowadzeniu zakazu zanieczyszczenie pyłem zawieszonym zmniejszyło się aż o 71 proc. Spadła również liczba zgonów spowodowana chorobami układu oddechowego i krążenia" - mówił dziennikarzom Goodman.

Zakaz sprzedaży węgla w 1995 r. wprowadziło Cork, w 1998 r. kolejnych kilka irlandzkich miast, a zanieczyszczenie powietrza spadło tam o połowę. Zakaz obecnie obowiązuje w ponad 20 miastach Irlandii. "Działania władz Krakowa na rzecz redukcji zanieczyszczeń zasługują na pochwałę, choć moim zdaniem przyjęty okres przejściowy jest zbyt długi" - mówił dziennikarzom prof. Patrick Goodman. Przyznał, że w Irlandii początkowo był opór lobby węglowego. Jak zaznaczył duży wpływ na podjęte działania miały naciski Unii Europejskiej, by ograniczyć zanieczyszczenia oraz promocja zasilania domów gazem ziemnym. "W 1990 r. 90 proc. budynków w Dublinie było ogrzewanych węglem, teraz jest to 1 proc." - mówił Goodman.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA