PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lewandowski: Dwa obozy grają o budżet UE

  • Autor: PAP za Gazetą Wyborczą
  • 14 maj 2012 11:15

Budżet europejski nie jest powodem obecnego kryzysu finansowego krajów UE, nie jest też sposobem na rozwiązanie kryzysu, twierdzi komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

REKLAMA

Ujawnia, że same odsetki, które płacą kraje członkowskie od swojego zadłużenia, są trzykrotnie większe niż budżet UE. Same odsetki! Nie długi! Przeciętny brytyjski podatnik, taki ze średniej grupy zarobkowej, na obsługę brytyjskiego długu przeznacza rocznie 363 funty ze swych podatków, a na Europę - 22 funty. Tyle co na straż pożarną! Wspólna Europa niewiele kosztuje w stosunku do korzyści, jakie daje 27 krajom, podkreśla Lewandowski.

Według niego w rozgrywce o budżet UE na przyszły rok oraz o nową perspektywę finansową na lata 2014-20 mamy wyraziście zarysowane dwa obozy. Jeden nawołuje do głębokich cięć budżetu. Po tej stronie najgłośniejsza była dotąd Francja, a nie Anglia, co tłumaczy kampania wyborcza, bo dziś modne jest oszczędzanie na Europie. Są tam też Szwecja, Holandia, Niemcy, Austria oraz mniej zdecydowanie Finlandia. Polska jest w drugim obozie, krajów Europy Środkowo-Wschodniej i południa Europy, który ciągle chce się rozwijać za unijne pieniądze.

- Ten nasz obóz będzie bardzo umiejętnie - z uwagi na doświadczenie i rutynę - rozgrywany przez obóz krajów płatników netto, przewiduje Lewandowski. Chodzi o to, by nas podzielić i osłabić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA