PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mazowsze, Śląsk i Dolny Śląsk najatrakcyjniejsze dla inwestorów

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2011 18:24

Mazowsze, Śląsk i Dolny Śląsk uzyskały najwyższe noty w tegorocznym badaniu nt. atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski - poinformowali we wtorek na konferencji prasowej autorzy raportu. Opracowali go eksperci m.in. z SGH i Politechniki Koszalińskiej.

REKLAMA

- Trzy województwa osiągnęły najwyższą ocenę - są to mazowieckie, śląskie i dolnośląskie (...). Dalej znalazły się województwa: pomorskie, wielkopolskie i małopolskie - powiedział dr Patrycjusz Zarębski z Politechniki Koszalińskiej, prezentując wyniki raportu "Atrakcyjność inwestycyjna regionów Polski".

Dodał, że z badania wynika, iż występuje wyraźna zależność pomiędzy poziomem rozwoju gospodarczego danego województwa a potencjalną i rzeczywistą atrakcyjnością inwestycyjną.

W zestawieniu nadal słabo pod względem atrakcyjności wypadają województwa Polski Wschodniej. Zdaniem prof. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej z Instytutu Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej, może się to jednak zmienić. - Kiedy zakończy się okres realizacji wielkich inwestycji infrastrukturalnych, to może to w sposób znaczący zmienić mapę atrakcyjności polskich regionów. Wtedy ulec zmianie może wizerunek Polski Wschodniej - stwierdziła.

Dodała, że wraz z rozbudową dróg w tym regionie nastąpią inne inwestycje, które doprowadzą do większego rozwoju tamtejszych miast. - Jeśli rozwijają się miasta, to przedsiębiorczość zaczyna kwitnąć - przyznała.

Jej zdaniem, choć obecnie region Polski Wschodniej nie jest na pierwszym miejscu wśród inwestorów jeśli chodzi o wybór lokalizacji dla biznesu, to ma potencjał. - Kluczem jest specjalizacja regionu. Z naszych badań wynika, że taką specjalizację można rekomendować dla przemysłu mleczarskiego - podkreśliła.

Zdaniem Godlewskiej-Majkowskiej, specjalizacja powinna poprawić atrakcyjność nie tylko Polski Wschodniej, ale również innych regionów kraju. - Prorozwojowymi rodzajami działalności gospodarczej są sektory wysokich szans, czyli przemysł stosujący wysokie technologie, czy nowoczesne usługi z zastosowaniem badań i rozwoju - powiedziała.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA