PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mazowsze, Śląsk i Dolny Śląsk najatrakcyjniejsze dla inwestorów

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2011 18:24

Mazowsze, Śląsk i Dolny Śląsk uzyskały najwyższe noty w tegorocznym badaniu nt. atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski - poinformowali we wtorek na konferencji prasowej autorzy raportu. Opracowali go eksperci m.in. z SGH i Politechniki Koszalińskiej.

REKLAMA

- Trzy województwa osiągnęły najwyższą ocenę - są to mazowieckie, śląskie i dolnośląskie (...). Dalej znalazły się województwa: pomorskie, wielkopolskie i małopolskie - powiedział dr Patrycjusz Zarębski z Politechniki Koszalińskiej, prezentując wyniki raportu "Atrakcyjność inwestycyjna regionów Polski".

Dodał, że z badania wynika, iż występuje wyraźna zależność pomiędzy poziomem rozwoju gospodarczego danego województwa a potencjalną i rzeczywistą atrakcyjnością inwestycyjną.

W zestawieniu nadal słabo pod względem atrakcyjności wypadają województwa Polski Wschodniej. Zdaniem prof. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej z Instytutu Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej, może się to jednak zmienić. - Kiedy zakończy się okres realizacji wielkich inwestycji infrastrukturalnych, to może to w sposób znaczący zmienić mapę atrakcyjności polskich regionów. Wtedy ulec zmianie może wizerunek Polski Wschodniej - stwierdziła.

Dodała, że wraz z rozbudową dróg w tym regionie nastąpią inne inwestycje, które doprowadzą do większego rozwoju tamtejszych miast. - Jeśli rozwijają się miasta, to przedsiębiorczość zaczyna kwitnąć - przyznała.

Jej zdaniem, choć obecnie region Polski Wschodniej nie jest na pierwszym miejscu wśród inwestorów jeśli chodzi o wybór lokalizacji dla biznesu, to ma potencjał. - Kluczem jest specjalizacja regionu. Z naszych badań wynika, że taką specjalizację można rekomendować dla przemysłu mleczarskiego - podkreśliła.

Zdaniem Godlewskiej-Majkowskiej, specjalizacja powinna poprawić atrakcyjność nie tylko Polski Wschodniej, ale również innych regionów kraju. - Prorozwojowymi rodzajami działalności gospodarczej są sektory wysokich szans, czyli przemysł stosujący wysokie technologie, czy nowoczesne usługi z zastosowaniem badań i rozwoju - powiedziała.

 

 


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA