PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

MG: spadają środki firm na inwestycje

  • Autor: PAP
  • 20 cze 2013 12:43

Przedsiębiorstwa mają coraz mniej pieniędzy na inwestycje. Na koniec I kwartału ich wartość przekraczała 157 mld zł i była o 4,6 proc. niższa niż rok wcześniej - ocenia Ministerstwo Gospodarki w materiale dotyczącym nakładów inwestycyjnych firm.

REKLAMA

"Potencjalne możliwości samofinansowania inwestycji przez przedsiębiorców są w dalszym ciągu duże, choć nieco mniejsze niż przed rokiem. Zmniejszenie możliwości samofinansowania spowodowane jest pogarszającą się sytuacją finansową przedsiębiorstw, wynikającą z jednej strony ze zmniejszenia zysku netto, a z drugiej ze zmniejszenia środków finansowych pozostających w dyspozycji przedsiębiorców. Prognozy dotyczące kształtowania się koniunktury w najbliższych kwartałach nadal obarczone są znaczną skalą niepewności, co przekłada się na ostrożne oczekiwania w zakresie dynamiki inwestycji" - napisano w raporcie.

MG ocenia, że spadkowi nadwyżki inwestycyjnej wygenerowanej w I kwartale 2013 roku (o 7,7 proc.) towarzyszył równoczesny spadek nakładów inwestycyjnych (o 3,0 proc.).

"W rezultacie potencjalne możliwości samofinansowania inwestycji obniżyły się. Przed rokiem nadwyżką inwestycyjną można było sfinansować nakłady 2,9-krotnie wyższe od poniesionych faktycznie, podczas gdy w roku bieżącym wyższe 2,7-krotnie. Spadek nadwyżki inwestycyjnej wynika z pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw znajdującej wyraz w obniżce zysku netto o 13,8 proc." - napisano.

"Niezależnie od zaprezentowanego wyżej rachunku, w dyspozycji przedsiębiorców pozostają w dalszym ciągu znaczne, choć zmniejszające się na skutek pogarszającej się kondycji finansowej, środki pieniężne (inwestycje krótkoterminowe). Na koniec I kwartału 2013 roku środki te przekraczały 157 mld zł i były o 4,6 proc. niższe niż rok wcześniej. Środki te umożliwiłyby sfinansowanie w I kwartale 2013 roku 9,2-krotnie wyższych nakładów od poniesionych faktycznie (przed rokiem relacja była wyższa i wynosiła 9,4)" - dodano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA