PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Miasto 2011: To mieszkańcy budują miasta, a władze są po to, by wprowadzać w życie ich ustalenia

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 maj 2011 13:26

Miasto 2011: To mieszkańcy budują miasta, a władze są po to, by wprowadzać w życie ich ustalenia

Myślenie o przestrzeni miejskiej nie jest wyłącznie kwestią estetyki, ale przede wszystkim polityki. Co więcej, najważniejsi w procesie tworzenia tej przestrzeni są mieszkańcy - tak Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, podsumowuje konferencję „Zarządzanie przestrzenią miasta", która odbyła się w ramach V Międzynarodowej Konferencji Miasto 2011, imprezie towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach.

REKLAMA

- W przestrzeni miejskiej nie zawsze chodzi o pieniądze, ale o sposób myślenia - zwraca uwagę Peter Bishop, wiceprezes zarządu, dyrektor, Departament Rozwoju i Środowiska, London Development Agency, uczestnik sesji, który przedstawił zmiany przestrzeni w Londynie w kontekście przygotowań do Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012.

- I właśnie nie o pieniądzach, ale o pracach prowadzonych przez Komisję Europejską nad modelem przyszłych miast europejskich i tego co należy wspierać w aglomeracjach, by taki model stworzyć - mówi Władysław Piskorz, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej, Komisja Europejska. - To absolutny przełom: Komisja Europejska pracuje nie tylko nad planowaniem budżetu i sprawami bieżącymi, ale nad koncepcją miast w przyszłości - zaznacza Jan Olbrycht.

Zupełnie inny model myślenia o kształtowaniu przestrzeni miejskiej przedstawił Eugenio Leanza, prezes JESSICA and Investment Funds. Leanza ukazał miasto jako aktora odgrywającego jedną z głównych ról na wolnym rynku. - To bardzo istotny problem, o którym rzadko mówi się nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dopiero gdy władze Barcelony zakupiły część portu, uzmysłowiliśmy sobie, jak nieoceniony wpływ może mieć miasto w rynkowej grze - podsumowuje Jan Olbrycht.

Realna szansa na zmianę tkanki miejskiej istnieje tylko wówczas, gdy pewne plany zacznie się wcielać w życie, o czym przekonywał Iván Tosics, dyrektor zarządzający, Metropolitan Research Institute. - Wystarczy podać przykład Francji, gdzie rząd centralny oddał pewne decyzje władzom lokalnym i - co najważniejsze - dał konkretne instrumenty do realizacji tych projektów - zauważa.

- Jednak planując zmiany w mieście, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę potrzeby mieszkańców - podkreśla Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu, Kancelaria Prezydenta RP. - To są ich miasta. To oni je budują, a władze są tylko po to, by wprowadzać w życie wizje - zaznacza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA