PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty cieszą się dużym wzięciem

  • Autor: PAP
  • 11 sty 2012 13:06

Niska cena, dobra lokalizacja i infrastruktura - to główne zalety mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Pośrednicy twierdzą, że w czasach kryzysu cieszą się one coraz większym wzięciem, wzrasta liczba transakcji w tym segmencie.

REKLAMA

We Wrocławiu mieszkania w blokach z wielkiej płyty stanowią 44 proc. ofert na rynku wtórnym, w Łodzi - 36 proc. w Poznaniu - 30 proc., w Gdańsku - 20 proc., w Krakowie - 19 proc., a w Warszawie - 17 proc. - wynika z danych agencji Metrohouse.

W każdym z analizowanych miast odsetek transakcji dotyczących lokali w blokach z wielkiej płyty jest nie niższy niż 30 proc., a we Wrocławiu i Łodzi ponad połowa dokonywanych transakcji na rynku wtórnym dotyczy takich mieszkań.

Liczba transakcji dotycząca mieszkań w blokach z wielkiej płyty zwiększyła się w 2011 r., w stosunku do 2010 r., zależnie od miasta o kilka, a nawet o kilkanaście procent. We Wrocławiu był to wzrost o 16 proc., w Warszawie - o 9 proc., a w Gdańsku - o 8 proc.

Marcin Jańczuk z Metrohouse twierdzi, że w Łodzi mieszkania w blokach z wielkiej płyty sprzedają się znacznie lepiej niż w kamienicach, co jest wyróżnikiem tego miasta na tle innych.

"Powody zainteresowania takimi mieszkaniami są prozaiczne: w blokowiskach można liczyć na pełny dostęp do miejskich mediów, o co w kamienicach bywa czasem trudno" - tłumaczy Jańczuk.

Dodał, że najrzadziej takie mieszkania są wybierane w Warszawie, gdzie odsetek transakcji wynosi 30 proc.

Główną zaletą lokali w blokach jest cena - o kilka, a nawet kilkanaście procent niższa niż w nowym budownictwie. W Poznaniu jest to o 24,1 proc. mniej, w Łodzi o 13,4 proc., we Wrocławiu - o 11,9 proc., w Gdańsku - 7,5 proc., a w Krakowie o 4,1 proc. mniej. Przykładowo - średnia cena transakcyjna mieszkania w nowym budownictwie w Poznaniu to 6066 zł za m kw., a w budynku z wielkiej płyty - 4888 zł za m kw. W Łodzi jest to odpowiednio - 4681 zł za m kw. i 4128 zł za m kw.

Rzecznik Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Jerzy Sobański podkreśla, że wzmożone zainteresowanie wielką płytą spowodował kryzys, gdyż są to najtańsze mieszkania. Poza tym zaletą wielkiej płyty jest dobra zazwyczaj lokalizacja, co oznacza także dobrą infrastrukturę: sklepy, przychodnie, szkoły, przedszkola, połączenia komunikacyjne.

"Główne wady tych zasobów to duża akustyka i słabe parametry dotyczące ogrzewania, ale można temu zaradzić m.in. poprzez ocieplanie budynków" - powiedział.

Dodał, że dla nabywców istotny jest także funkcjonalny rozkład mieszkania, a pod tym względem lokale z wielkiej płyty bywają nawet bardziej funkcjonalne niż mieszkania w nowszych zasobach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA