PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

MSP planuje sprzedaż kolejnych pakietów akcji spółek giełdowych

  • Autor: PAP
  • 12 gru 2011 11:36

Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza kontynuować transakcje sprzedaży pakietów akcji spółek giełdowych, zarówno w formule pełnej oferty rynkowej, jak i przyspieszonej książki popytu - poinformował PAP minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.

REKLAMA

"MSP zamierza zredukować stan posiadania w spółkach już notowanych na giełdzie. Skalę tych działań wyznaczają dokumenty Rady Ministrów regulujące stopień zaangażowania Skarbu Państwa w różnych sektorach, takich jak energetyka, górnictwo czy sektor finansowy. Zdajemy sobie przy tym sprawę z roli MSP jako głównego animatora rynków kapitałowych, instytucji, do której zadań należy m.in. promowanie najlepszych globalnych standardów w relacji z rynkiem i ze wszystkimi jego uczestnikami, w tym z globalnym środowiskiem inwestorów. W tych standardach mieści się też protokół komunikacji z rynkiem" - powiedział PAP Budzanowski.

Generalnie MSP realizuje sprzedaż pakietów notowanych spółek albo w formule pełnej oferty rynkowej (ang: "fully-marketed offer") albo w formule przyśpieszonej książki popytu (ang: "accelerated book-building").

"O ile sprzedaż akcji następuje w tej pierwszej formule - a taką transakcją jest realizowana wraz z BGK sprzedaż do 15 proc. akcji PKO BP - MSP przekazuje rynkowi pełną informację z wyprzedzeniem. Przygotowywany jest też pełny zestaw dokumentów transakcyjnych do aprobaty KNF" - powiedział Budzanowski.

"Ale - o ile sprzedajemy akcje w formule przyśpieszonej księgi popytu - w takich przypadkach przekazujemy oficjalny komunikat dopiero po zakończeniu transakcji. Tak było na przykład, przy zeszłorocznej - bardzo udanej - październikowej sprzedaży 10 proc. akcji PZU. Do takiego podejścia zobowiązują nas zarówno globalny standard rynkowy, jak i dbałość o należyte przychody Skarbu Państwa" - dodał.

Budzanowski zapowiedział, że będzie nadal korzystać z obu rozwiązań.

"Zamierzam nadal korzystać z tych rozwiązań, ale szczegóły będą zależeć od bieżącej sytuacji rynkowej. W tej chwili pracujemy nad planem prywatyzacji na 2012 i 2013 rok" - powiedział, pytany o pakiety akcji spółek skarbu państwa, które mogą trafić w 2012 r. na warszawski parkiet.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA