PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nastroje gospodarstw domowych dobrze wróżą konsumpcji prywatnej - IRG SGH

  • Autor: PAP
  • 04 gru 2013 15:23

Nastroje gospodarstw domowych, które badał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH wskazują, że konsumpcja prywatna w nadchodzących kwartałach powinna być na plusie.

REKLAMA

Nastroje gospodarstw domowych, które badał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH wskazują, że konsumpcja prywatna w nadchodzących kwartałach powinna być na plusie.

"W październiku 2013 r. zanotowano poprawę nastrojów polskich gospodarstw domowych czwarty raz z rzędu. Wskaźnik Kondycji Gospodarstw Domowych IRG SGH (IRGKGD) zwiększył się o ok. 3,3 pp. (po poprawie w III kw. o ok. 4,2 pp.). Obserwowana poprawa nastrojów w bieżącym roku (łącznie w 4 kwartałach o ok. 17 pp.), nastąpiła po znaczącym pogorszeniu nastrojów w IV kw. ubiegłego roku (wówczas zanotowano spadek o ponad 10 pp.). Poziom wskaźnika jest najwyższy od 13 kwartałów" - napisano w syntezie z wyników badania.

Autorzy badania podają, że obserwowany wzrost wskazuje na trwałe przełamanie tendencji spadkowej.

"Pozwala to z optymizmem patrzeć na konsumpcję prywatną, która po stagnacji w I kw., w II kw. zanotowała nieznaczny wzrost (o 0,2 proc. rdr). Nastroje gospodarstw domowych wskazują, że w III i IV kw. roczny wzrost konsumpcji powinien już być na wyraźnym +plusie+. W bieżącym badaniu poprawie uległy prawie wszystkie składowe Wskaźnika Kondycji Gospodarstw Domowych IRG SGH, z wyjątkiem ocen przyszłej sytuacji finansowej (jednak w tym przypadku po oczyszczeniu z wahań krótkookresowych nadal widoczna jest wyraźna tendencja wzrostowa). W największym stopniu do wzrostu Wskaźnika IRGKGD przyczyniła się poprawa ocen w zakresie ogólnej sytuacji gospodarczej oraz spadek obaw przed bezrobociem" - napisano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA