PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PAIiIZ: Polskie firmy powinny poważnie zainteresować się Meksykiem

  • Autor: PAP
  • 26 cze 2012 22:14

Potencjał gospodarczy Meksyku jest bardzo duży, dlatego polskie firmy powinny poważnie zainteresować się robieniem interesów w tym kraju - mówili uczestnicy seminarium nt. możliwości współpracy z Meksykiem, zorganizowanego przez PAIiIZ.

REKLAMA

Jak podkreślił szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman, łączna kwota zagranicznych inwestycji w Meksyku wyniosła do 2011 r. 327 mld dol., co - według niego - oznacza, że inwestorzy zagraniczni odkryli Meksyk jako kraj opłacalnych inwestycji.

W Meksyku funkcjonuje ponad 20 firm z kapitałem polskim. Nasze inwestycje to zaledwie 0,5 mln dol., ale liczymy, że misja gospodarcza, która udaje się do Meksyku na przełomie września i października, będzie elementem tego przełomu - dodał Majman.

Misją pokieruje wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach. Jak podkreślała, polityka wspierania podmiotów gospodarczych przez MSZ kładzie duży nacisk na Amerykę Południową. Dodała, że MSZ otrzymało wiele sygnałów od firm zainteresowanych nawiązaniem współpracy czy wręcz inwestycjami w tamtym regionie. "Naszym celem jest tak prowadzić politykę zagraniczną, by korzystały na niej polskie przedsiębiorstwa" - podkreśliła Stelmach.

Wiceminister wyjaśniła, że jednym z tematów polskiej misji będą kwestie energetyczne. "Polska w Europie jest najbardziej zaawansowana w poszukiwaniu gazu niekonwencjonalnego, a Meksyk ma olbrzymie jego zasoby i pewne doświadczenia. O korzyściach płynących z tego zjawiska chcemy rozmawiać, ale w obecności firm sektora energetycznego zarówno z Polski, jak i Meksyku, bo jest wiele obszarów potencjalnej współpracy" - zaznaczyła.

Ambasador Meksyku w Polsce Ricardo Villanueva Hallal zapewniał, że jego kraj to bezpieczne miejsce dla inwestowania i dla biznesu, także polskiego. W jego ocenie Polska gospodarka ma silne podstawy i możliwości eksportu różnych własnych technologii, natomiast Meksyk ma wielki potencjał produkcyjny.

"80 proc. naszego eksportu to artykuły przemysłowe, ponad 60 proc. PKB generuje handel. Dzięki porozumieniom o wolnym handlu Meksyk ma dostęp do najważniejszych światowych rynków zbytu" - podkreślił.

Z kolei Erwin Feldhause z rządowej agencji ProMexico - odpowiednika PAIiIZ - wymieniał zalety Meksyku, który dzięki 12 układom o wolnym handlu z ponad 40 państwami ma swobodny dostęp do najważniejszych rynków świata.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA