PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Paweł Adamowicz: zarzuty nie ograniczają moich możliwości sprawowania urzędu

  • Autor: PAP
  • 11 mar 2015 10:04

Paweł Adamowicz: zarzuty nie ograniczają moich możliwości sprawowania urzędu

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oświadczył, że postawienie mu zarzutów przez prokuraturę nie ogranicza go ani prawnie, ani faktycznie, w możliwości sprawowania urzędu. Zawiesił natomiast członkostwo w PO. Premier Ewa Kopacz oceniła, że zachował się zgodnie ze standardami Platformy.

REKLAMA

Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu przedstawiła prezydentowi Gdańska sześć zarzutów dotyczących podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych z lat 2010-2012. Adamowicz oświadczył we wtorek, że pomylił się w jednym oświadczeniu, a następnie powielał błąd w kilku kolejnych; gdy się zorientował, poprawił błąd i podawał właściwą informację o majątku.

Poinformował też, że wystąpił o zawieszenie członkostwa w PO do czasu zakończenia prokuratorskiego postępowania. Pełniący obowiązki sekretarza generalnego PO minister sportu Andrzej Biernat powiedział PAP, że prezydent Gdańska poinformował już władze ugrupowania o zawieszeniu członkostwa w Platformie.

Kierująca PO premier Ewa Kopacz zapytana we wtorek, czy Adamowicz powinien zostać usunięty z PO i czy powinien stracić funkcję prezydenta Gdańska zaznaczyła, że nie można rozpisać referendum ws. odwołania, ponieważ prawo przewiduje, iż można to zrobić dopiero po 9 miesiącach urzędowania. A - jak zaznaczyła - "od wyborów samorządowych mamy 4 miesiące".

Prezydent miasta (wójt, burmistrz) traci w trakcie kadencji urząd, jeśli przesądzi o tym referendum. Może ono zostać przeprowadzone na wniosek rady gminy, (która może to zrobić po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru wójta i nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji) lub na wniosek mieszkańców (taki wniosek może zostać złożony po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru wójta albo 10 miesięcy od dnia ostatniego referendum w sprawie jego odwołania). Ponadto mandat wójta (burmistrza, prezydenta miasta) zostaje wygaszony m.in. w sytuacji, gdy stracił on prawo wybieralności, a tak dzieje się w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego.

Kopacz stwierdziła też, że nie jest jej rolą bycie nadzorcą wszystkich prezydentów w Polsce. "Mówimy tu o członku Platformy Obywatelskiej. Żądam od niego, jako szefowa partii, by zachował się (zgodnie) z obowiązującymi w tej partii standardami. Tak się zachował. On złożył w tej chwili rezygnację, zawiesił swoje członkostwo w partii, a reszta należy do organów ścigania, które będą wyjaśniać tę sprawę".

Zgodnie z art. 18 statutu PO, "członek Platformy może zawiesić swoje członkostwo w Platformie z ważnych powodów osobistych". Biernat powiedział, że PO czeka na wyniki prokuratorskiego śledztwa. Dodał, że zawieszenie członkostwa "to normalny standard, jeżeli prokuratura stawia komuś zarzuty". "To może być bolesne, ale każdego z nas, członków partii, to dotyczy" - podkreślił p.o. sekretarza generalnego Platformy

  • M z Gdańska 2015-03-12 21:23:33
    To partyjny pic na wodę. Faktycznie od kilku lat jest to jeden z najlepszych prezydentów w Pl. Kiepsko zaczynał, ale podczas dwu jego ostatnich kadencji Gdańsk niesamowicie poszedł do przodu infrastrukturalnie, dzięki m.in. pierwszemu miejscu w Pl w absorbcji środków z UE, ma obecnie najmniejsze korki z dużych miast. W ilości biur Gdańsk przeskoczył Poznań i jest na 3 miejscu za Kra i Wro - i nie jest przypadkiem, że wszystkie duże biurowce trójmiejskie są budowane w Gdańsku, a nie np w Gdyni. Do tego bardzo duże inwestycje w kulturę, które zwiększają ruch turyst. (ECS i teatr szeksp.), no i rewitalizacja Wyspy Sp - po poprawieniu warunków miasta jest w końcu dwóch konkurentów. Świetny prezydent, nie bez wad, ale kto ich nie ma. Mam nadzieję, że się obroni.
  • CCIM11061 2015-03-11 12:00:29
    „Adamowiczowi zarzuty nie przeszkadzają w sprawowaniu funkcji prezydenta Gdańska, to dlaczego przeszkadzają w byciu członkiem PO”?
    -Czyżby partia była dla niego ważniejsza niż miasto i wyborcy?

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA