PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Paweł Adamowicz: zarzuty nie ograniczają moich możliwości sprawowania urzędu

  • Autor: PAP
  • 11 mar 2015 10:04

Paweł Adamowicz: zarzuty nie ograniczają moich możliwości sprawowania urzędu

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oświadczył, że postawienie mu zarzutów przez prokuraturę nie ogranicza go ani prawnie, ani faktycznie, w możliwości sprawowania urzędu. Zawiesił natomiast członkostwo w PO. Premier Ewa Kopacz oceniła, że zachował się zgodnie ze standardami Platformy.

REKLAMA

Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu przedstawiła prezydentowi Gdańska sześć zarzutów dotyczących podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych z lat 2010-2012. Adamowicz oświadczył we wtorek, że pomylił się w jednym oświadczeniu, a następnie powielał błąd w kilku kolejnych; gdy się zorientował, poprawił błąd i podawał właściwą informację o majątku.

Poinformował też, że wystąpił o zawieszenie członkostwa w PO do czasu zakończenia prokuratorskiego postępowania. Pełniący obowiązki sekretarza generalnego PO minister sportu Andrzej Biernat powiedział PAP, że prezydent Gdańska poinformował już władze ugrupowania o zawieszeniu członkostwa w Platformie.

Kierująca PO premier Ewa Kopacz zapytana we wtorek, czy Adamowicz powinien zostać usunięty z PO i czy powinien stracić funkcję prezydenta Gdańska zaznaczyła, że nie można rozpisać referendum ws. odwołania, ponieważ prawo przewiduje, iż można to zrobić dopiero po 9 miesiącach urzędowania. A - jak zaznaczyła - "od wyborów samorządowych mamy 4 miesiące".

Prezydent miasta (wójt, burmistrz) traci w trakcie kadencji urząd, jeśli przesądzi o tym referendum. Może ono zostać przeprowadzone na wniosek rady gminy, (która może to zrobić po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru wójta i nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji) lub na wniosek mieszkańców (taki wniosek może zostać złożony po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru wójta albo 10 miesięcy od dnia ostatniego referendum w sprawie jego odwołania). Ponadto mandat wójta (burmistrza, prezydenta miasta) zostaje wygaszony m.in. w sytuacji, gdy stracił on prawo wybieralności, a tak dzieje się w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego.

Kopacz stwierdziła też, że nie jest jej rolą bycie nadzorcą wszystkich prezydentów w Polsce. "Mówimy tu o członku Platformy Obywatelskiej. Żądam od niego, jako szefowa partii, by zachował się (zgodnie) z obowiązującymi w tej partii standardami. Tak się zachował. On złożył w tej chwili rezygnację, zawiesił swoje członkostwo w partii, a reszta należy do organów ścigania, które będą wyjaśniać tę sprawę".

Zgodnie z art. 18 statutu PO, "członek Platformy może zawiesić swoje członkostwo w Platformie z ważnych powodów osobistych". Biernat powiedział, że PO czeka na wyniki prokuratorskiego śledztwa. Dodał, że zawieszenie członkostwa "to normalny standard, jeżeli prokuratura stawia komuś zarzuty". "To może być bolesne, ale każdego z nas, członków partii, to dotyczy" - podkreślił p.o. sekretarza generalnego Platformy

  • M z Gdańska 2015-03-12 21:23:33
    To partyjny pic na wodę. Faktycznie od kilku lat jest to jeden z najlepszych prezydentów w Pl. Kiepsko zaczynał, ale podczas dwu jego ostatnich kadencji Gdańsk niesamowicie poszedł do przodu infrastrukturalnie, dzięki m.in. pierwszemu miejscu w Pl w absorbcji środków z UE, ma obecnie najmniejsze korki z dużych miast. W ilości biur Gdańsk przeskoczył Poznań i jest na 3 miejscu za Kra i Wro - i nie jest przypadkiem, że wszystkie duże biurowce trójmiejskie są budowane w Gdańsku, a nie np w Gdyni. Do tego bardzo duże inwestycje w kulturę, które zwiększają ruch turyst. (ECS i teatr szeksp.), no i rewitalizacja Wyspy Sp - po poprawieniu warunków miasta jest w końcu dwóch konkurentów. Świetny prezydent, nie bez wad, ale kto ich nie ma. Mam nadzieję, że się obroni.
  • CCIM11061 2015-03-11 12:00:29
    „Adamowiczowi zarzuty nie przeszkadzają w sprawowaniu funkcji prezydenta Gdańska, to dlaczego przeszkadzają w byciu członkiem PO”?
    -Czyżby partia była dla niego ważniejsza niż miasto i wyborcy?

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA