PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pawlak: nie ma obecnie żadnego uzasadnienia dla podwyżki stóp procentowych

  • Autor: PAP
  • 01 cze 2011 20:37

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że obecnie nie ma żadnego uzasadnienia dla podwyższania przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych. "Z dużym niepokojem patrzę na te rozmowy, które toczą się w RPP" - powiedział.

REKLAMA

"Bardzo niebezpieczne jest takie podejście nakierowane na podwyższanie stóp procentowych. Chcę podkreślić, że (...) rząd premiera Jerzego Buzka został załatwiony przez panią Gronkiewicz-Waltz (ówczesną prezes NBP - PAP) wysokimi stopami procentowymi i na razie wygląda na to, że koledzy, których powołali posłowie PO do Rady Polityki Pieniężnej, idą dokładnie tą samą drogą, podwyższając cenę pieniądza. Mogą doprowadzić także do brutalnych konsekwencji politycznych" - powiedział w środę Pawlak dziennikarzom.

Jego zdaniem, sytuacja będzie zła, jeśli drożyźnie na rynku energii i żywności będzie towarzyszył drogi pieniądz. "W tej chwili nie ma żadnego uzasadnienia na podwyżki stóp procentowych. (...) Cena pieniądza w Polsce i tak jest relatywnie bardzo wysoka, porównując do krajów strefy euro, a tym bardziej do USA, czy Japonii" - dodał.

W maju Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 pb, w tym stopę referencyjną do 4,25 proc. Jest to trzecia podwyżka stóp procentowych w tym roku. RPP podniosła stopy proc. w styczniu i kwietniu, także o 25 pb. Rada uzasadniła swoją decyzję uniknięciem utrwalenia się inflacji na podwyższonym poziomie w średnim terminie.

"W średnim okresie, kontynuacja ożywienia gospodarczego w Polsce wraz z dalszym wzrostem zatrudnienia może prowadzić do stopniowego wzrostu presji płacowej, a w konsekwencji utrzymania się nasilonej presji inflacyjnej. Ryzyko utrwalenia się podwyższonej inflacji rodzą także podwyższone oczekiwania inflacyjne wraz z silnym wzrostem cen surowców na świecie" - podała wtedy RPP w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA