PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pawlak: Polska to jeden z najatrakcyjniejszych krajów dla inwestorów

  • Autor: PAP
  • 25 lip 2011 15:37

Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów dla inwestorów - powiedział w poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Odniósł się do wyników raportu ONZ - World Investment Report 2011 - w którym Polska zajęła szóstą pozycję.

REKLAMA

"Tak dobra pozycja Polski wynika z tego, że jesteśmy postrzegani jako kraj stabilny politycznie i gospodarczo. Jest to także efekt podejmowanych przez nas działań, ułatwiających prowadzenie biznesu" - ocenił Pawlak, cytowany w komunikacie ministerstwa gospodarki.

Skok o 6 pozycji w górę

W najnowszym raporcie World Investment Report 2011, przygotowanym przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju - UNCTAD, Polska znalazła się na szóstym miejscu listy najbardziej atrakcyjnych do inwestowania krajów na świecie. Przed rokiem byliśmy na dwunastej pozycji.

"Wyprzedzają nas tylko Chiny, USA, Indie, Brazylia i Rosja. To duży awans naszego kraju. Dla porównania, Niemcy zajęły 9. miejsce, a uważany za bardzo przyjazny przedsiębiorcom Singapur 14." - stwierdził Pawlak.

Rząd wesprze nowe technologie

Wicepremier przypomniał, że 5 lipca br. rząd przyjął nowe zasady udzielania wsparcia finansowego z budżetu państwa dla projektów inwestycyjnych o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. "Będziemy wspierać przedsiębiorców inwestujących w nowoczesne technologie. Na ten cel przeznaczymy 727 mln zł" - powiedział Pawlak, cytowany w komunikacie.

Dodał, że w konsultacjach międzyresortowych udało się utrzymać wsparcie także dla dużych miast. "We wspomnianym raporcie ONZ Kraków zajął pierwsze miejsce wśród najbardziej perspektywicznych miast dla działalności innowacyjnej. Wyprzedził m.in. Pekin, Kair czy Buenos Aires. Chcemy, aby inne polskie metropolie poszły w jego ślady" - podkreślił wicepremier.

Pokonaliśmy kryzys, widać efekty

Główny ekonomista BNP Paribas Bank Polska Marcin Mróz stwierdził w rozmowie z PAP, że dobry wynik Polski to efekt m.in. tego, że nasz kraj suchą stopą, bez mocnego spowolnienia gospodarki, przeszedł przez ostatni kryzys. "Ponadto od czasu załamania, które przeżyła cała światowa gospodarka, Polska notuje solidne, trwałe wyniki. To dla inwestorów całkiem duża zachęta" - powiedział Mróz.

"W Polsce mamy też duży rynek krajowy, jest to o tyle istotne, że w obecnej sytuacji globalnej, kiedy zwykle zagrożenie przychodzi z zewnątrz, możemy polegać na w miarę stabilnym i przewidywalnym rynku wewnętrznym - to też jest dużym plusem" - podkreślił ekonomista.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA