PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKB w I kwartale urósł o 3,4 proc.

  • Autor: PAP
  • 30 maj 2014 17:56

Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale 2014 roku wzrósł o 3,4 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 2,7 proc. rdr w czwartym kwartale 2013 r. - podał w piątek GUS. Ekonomistów zaskoczył wysoki wzrost popytu krajowego i inwestycji, w tym budownictwa.

REKLAMA

Wcześniej GUS podał w szacunkach "flash", że w pierwszym kwartale rdr PKB wzrósł o 3,3 proc. GUS podał także, że w ujęciu kwartalnym PKB w pierwszym kwartale wzrósł o 1,1 proc., po skorygowanym wzroście w czwartym kw. o 0,7 proc. kdk.

Z danych GUS wynika, że inwestycje w pierwszym kwartale wzrosły o 10,7 proc. rdr, a popyt krajowy wzrósł o 3 proc. rdr. (wobec 1,8 proc. w czwartym kwartale 2013 r.). Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że w pierwszym kwartale inwestycje wzrosły o 3,4 proc., a popyt krajowy wzrósł o 2,4 proc.

GUS zwrócił uwagę, że w pierwszym kw. br. wzrost PKB był najwyższy od pierwszego kwartału 2012 r., kiedy wyniósł 3,7 proc. PKB. "Utrwalił się pozytywny wpływ popytu krajowego na wzrost PKB przy mniejszym, nadal dodatnim, wpływie popytu zagranicznego" - podał GUS.

Według GUS wzrost popytu krajowego był głównie zasługą wzrostu akumulacji o 8,5 proc., w tym nakładów brutto na środki trwałe o 10,7 proc. "Spożycie ogółem było wyższe niż przed rokiem o 2,2 proc., w tym spożycie indywidualne o 2,6 proc." - napisano. Natomiast spożycie publiczne wzrosło o 0,7 proc.

Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 12,2 proc. wobec 11,7 proc. przed rokiem. Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w pierwszym kwartale 2014 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. była wyższa o 3 proc.; wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 4 proc., a w budownictwie wzrosła odpowiednio o 8 proc.

"Wartość dodana brutto w handlu i naprawach wzrosła o 3,8 proc., a w transporcie i gospodarce magazynowej wzrosła o 3,7 proc. Wzrost wartości dodanej brutto w działalności finansowej i ubezpieczeniowej wyniósł 16 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r." - napisano. Jednocześnie wartość dodana brutto w administracji publicznej i obronie narodowej, obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych, edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej łącznie w pierwszym kwartale 2014 r. spadła o 0,8 proc.

"Dane PKB za I kw. potwierdzają dalsze ożywienie gospodarcze w roku 2014, sygnalizowane już wcześniej statystykami na temat rynku pracy, produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i o koniunkturze konsumenckiej. Utrzymuje się wysoka dynamika eksportu, ale równocześnie rośnie udział we wzroście popytu wewnętrznego i - co szczególnie ważne - inwestycji. Polska pozostaje jedną z najszybciej rosnących gospodarek w UE" - ocenił w komentarzu wysłanym PAP wiceminister finansów Artur Radziwiłł.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA