PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Po drugim dniu Kongresu: energia, klimat, przemysł

  • wnp.pl
  • 15 maj 2013 10:10

Po drugim dniu Kongresu: energia, klimat, przemysł

Drugi dzień V Europejskiego Kongresu Gospodarczego upłynął pod znakiem energii i polityki klimatycznej, co jednak nie wyczerpuje programu najbogatszego w sesje i wydarzenia dnia Kongresu.

REKLAMA

Jednym z ważniejszych gości dnia był komisarz UE ds. środowiska Janez Potočnik, który rozwiewał wątpliwości co do dalszych losów unijnej polityki ochrony klimatu; jej dalekosiężnym celem pozostaje niskoemisyjna gospodarka. Jednym ze sposobów przekształcania europejskiej rzeczywistości w kierunku niskiej emisji gazów cieplarnianych są przyjazne dla środowiska technologie pozyskiwania energii.
Wczorajsze otwarcie Centrum Czystych Technologii Węglowych w Katowicach było niejako odpowiedzią na postulaty przypomniane przez komisarza Potočnika. Wspólne przedsięwzięcie polskich ośrodków naukowo-badawczych finansowane jest ze środków unijnych przeznaczonych na rozwój innowacyjnych technologii. Unikatowa infrastruktura badawcza Centrum pozwoli na realizację prac badawczo-rozwojowych, dotyczących perspektywicznych "zielonych" technologii wykorzystania węgla.

Temat innowacji - w innej formule - znalazł kontynuację w wieczornej uroczystości wręczenia wyróżnień Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorstw dla najbardziej innowacyjnych projektów realizowanych ze środków unijnych.

Z kolei czysta, wytwarzana bez emisji energia to temat jednej z ważniejszych sesji dnia - poświęconych przyszłości energetyki atomowej. Szczególne zainteresowanie wzbudziła tu kwestia form publicznego wsparcia (gwarancji cenowych) umożliwiającego sfinansowanie atomowego projektu.

W bogatym programie dnia nie zabrakło sesji odnoszących się do problemów i wyzwań stojących przed branżami przemysłowymi w Europie i w Polsce - mowa o hutnictwie, chemii, czy przemyśle zbrojeniowym. W dwóch ostatnich przypadkach uczestników Kongresu zainteresowała szczególnie gorąca tematyka związana z konsolidacją branż. Padały istotne deklaracje i zapowiedzi.

Segment sesji poświęconych przyszłości transportu w Europie i w Polsce uzupełniał tematykę energetyczno-przemysłową, podobnie jak dyskusje poświęcone rynkowi nieruchomości i inwestycjom samorządowym. Ten ostatni wątek Kongresu zwieńczyła wieczorna uroczystość w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Najciekawsze przedsięwzięcia inwestycyjne polskich samorządów zostały wyróżnione w ramach cyklicznego projektu "Top Inwestycje Komunalne 2013".Jedno z głównych tegorocznych kongresowych haseł "Go, global!", ilustrujące postulat otwarcia europejskiej gospodarki na obszary dynamicznego wzrostu we współczesnym świecie, znalazło rozwinięcie w dwóch cyklach debat - poświęconych współpracy Europy z Chinami i z Afryką.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA