PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polacy nie wiedzą, kiedy i gdzie wykonać test w kierunku HIV

  • Autor: PAP
  • 05 lip 2011 10:06

Polacy czują się dobrze poinformowani o drogach zakażenia HIV oraz sposobach zabezpieczania się przed zakażeniem, nie boją się rozmawiać z partnerami o tych sprawach, nie wiedzą jednak, kiedy i gdzie wykonać test w kierunku HIV - wynika z sondażu TNS OBOP.

REKLAMA

Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło kampanię "Zrób test na HIV" zachęcającą do wykonywania badań w kierunku HIV. "Chcemy podkreślić, że taki test można zrobić bezpłatnie i anonimowo w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całym kraju. W każdym z nich wykwalifikowany doradca pomoże ustalić, czy podejmowane zachowania seksualne są lub były ryzykowne i - jeżeli jest taka potrzeba - zaleci wykonanie testu w kierunku HIV. Rozmowa z doradcą jak i samo wykonanie testu są w PKD anonimowe i bezpłatne" - mówi dyrektorka Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska.

Centrum zleciło badanie dotyczące profilaktyki zakażeń HIV/AIDS, które zrealizował TNS OBOP.

Okazuje się, że Polacy czują się bardzo dobrze poinformowani o drogach zakażenia HIV oraz sposobach zabezpieczania się przed zakażeniem (odpowiednio 85 proc. i 84 proc. badanych). Jednak większość nie wie, kiedy należy wykonać test w kierunku HIV. Niemal połowa respondentów (49 proc.) przekonana jest, że trzeba to zrobić bezpośrednio po zdarzeniu, a co piąty (20 proc.) wskazał inny termin, przed upływem 12 tygodni. Jedynie 4 proc. respondentów wie dokładnie, kiedy udać się do PKD (przynajmniej po 12 tygodniach od możliwego zakażenia) oraz zna termin "okienko serologiczne" określający przedział czasu od zakażenia do wytworzenia przeciwciał. Co ciekawe, określenie to zna dobrze aż 84 proc. osób, które nigdy nie wykonywały testu.

Polacy chętnie rozmawiają ze swoimi partnerami o sprawach związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli mają opory, to głównie ze strachu przed oceną partnera (13 proc.) lub ze wstydu. I choć głównymi tematami poruszanymi są poprzednie związki (66 proc.) oraz odpowiednie zabezpieczenie (59 proc.), to badani dyskutują także o zagrożeniach zakażeniem HIV (38 proc.) oraz pytają partnera o test w kierunku HIV (24 proc. pytało partnera, a 21 proc. spotkało się z tym pytaniem).

Zdecydowana większość respondentów (88 proc.) uważa, że wierność oraz stały związek zmniejszają ryzyko zakażenia HIV. Niewiele mniej badanych (86 proc.) jako najbardziej skuteczną metodę zmniejszającą ryzyko zakażenia HIV wskazuje stosowanie prezerwatywy podczas każdego stosunku seksualnego. Stosowanie prezerwatywy odbierane jest zazwyczaj jako dowód odpowiedzialności (66 proc.), a osoby wymagające tego od partnera traktowane są jako godne zaufania (53 proc.).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA