PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polscy konsumenci coraz większymi pesymistami

  • Autor: Propertynews.pl/Ipsos
  • 22 sie 2012 15:02

Polscy konsumenci coraz większymi pesymistami

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów spadł w sierpniu o 3,5 pkt osiągając poziom 79,45 pkt - podaje Ipsos. To drugi miesiąc z rzędu, kiedy nastroje polskich konsumentów spadają.

REKLAMA

- W sierpniowym sondażu 70 proc. Polaków uważało, że sprawy naszego kraju zmierzają w złym kierunku, co stanowi wzrost o 8 punktów procentowych w stosunku do zeszłego miesiąca. Jednocześnie zmalał odsetek respondentów uważających, że sprawy kraju idą w dobrą stronę (w lipcu deklarowało tak 28 proc. Polaków, podczas gdy w sierpniu 22 proc.). Jakkolwiek informacje podawane w mediach, ani wypowiedzi ekspertów nie wskazują, że mamy już do czynienia z recesją, to jednak coraz częściej słyszy się o spodziewanym spowolnieniu tempa rozwoju naszej gospodarki - napisano w komunikacie.

Spadkom uległ zarówno wskaźnik Oceny Klimatu Gospodarczego (w stosunku do lipca pogorszenie aż o 7 pkt do 63,93 pkt), jak i Wskaźnik Bieżący - ocena obecnej sytuacji krajowej gospodarki (pogorszenie o 3,47 pkt do 68,03 pkt).

51 proc. Polaków uważa, że w ciągu ostatniego roku pogorszyła się sytuacja gospodarcza w Polsce (w lipcu było to 48 proc.). Coraz mniej ludzi wierzy również w poprawę sytuacji w ciągu roku (zaledwie 43 proc.). Wskaźnik Oczekiwań względem przyszłości spadł o 4,6 pkt (do 84,44 pkt).

55 proc. Polaków obawia się również wzrostu bezrobocia. Jeszcze miesiąc temu było to około 50 proc. badanych. Nieznacznie spadł również wskaźnik Skłonności do Zakupów - o 1,14 pkt (do 89,79 pkt).

Polacy zauważają jednak pozytywne aspekty spowolnienia gospodarczego. 24 proc. ankietowanych uważa, że w najbliższym czasie ceny utrzymają się na tym samym poziome lub będą spadać. W lipcu było to 18 proc.

Ipsos to międzynarodowa grupa badawcza obecna w Polsce od 1991 roku. Obecnie prowadzi działalność w 84 krajach świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA