PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska gotowa odbudowywać koniunkturę wzajemnych relacji ze Wschodem

  • Autor: PAP
  • 24 wrz 2015 13:07

Mimo problemów politycznych z Rosją, Polska nie powinna rezygnować z rozwoju relacji gospodarczych z innymi krajami na Wschodzie; można nawet pomyśleć o specjalnym programie Go East - mówili w czwartek w Białymstoku uczestnicy II Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

REKLAMA

Przez dwa dni około tysiąca uczestników z Polski i zagranicy dyskutuje o współpracy gospodarczej ze Wschodem, ale też o rozwoju regionów Polski Wschodniej.

Otwierając kongres, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że mimo obecnej sytuacji politycznej, nie można godzić się na to, by granice dzieliły gospodarki, a trzeba myśleć o tym, co kraje mogą zrobić razem, by ta współpraca się rozwijała.

"Bardzo ważne jest, aby popłynął tu, z Białegostoku, polski, mocny sygnał: jesteśmy gotowi odbudowywać koniunkturę wzajemnych relacji. Nie zapominamy, że tam obok są przyjaźni ludzie, ciekawe miejsca do robienia wspólnych interesów i jesteśmy gotowi do nowego myślenia także kategoriami, co musimy zrobić, każdy ze swojej granicy, aby ta granica była przyjaźniejsza" - mówił Piechociński. "Mamy świadomość, że w procesie dobrego umiędzynarodawiania polskiej gospodarki, ten przyjazny, poradziecki Wschód jest nam bardzo potrzebny" - podkreślał wicepremier.

Mówił, że w latach 2001-2012 12 proc. polskiej wymiany towarów trafiało do krajów poradzieckich, obecnie - po kryzysie i wskutek gorszych relacji politycznych - 7,5 proc. "Musimy być gotowi do dobrej koniunktury" - podkreślał wicepremier. Dodał, że w ostatnich latach co drugi polski eksporter wysyłał swoje towary do krajów poradzieckich.

"My nie odwracamy się od Wschodu (...)" - mówił Piechociński. Wskazywał przy tym na konieczność odbudowy zaufania w relacjach Polski z partnerami na Wschodnie.

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiZ) Sławomir Majman powiedział, że Polska "za mało" współpracuje ze Wschodem, abstrahując od wojny na Ukrainie". Zaznaczył, że polscy przedsiębiorcy szybko poradzili sobie z szukaniem nowych rynków w związku z rosyjskim embargiem, ale paradoksalnie może to oznaczać, że rynek wschodni nie był wcale aż tak ważny. Uczestnicy debaty "Europa Wschodnia - gospodarka, współpraca przyszłość" wskazywali, że mimo wszystko o rynkach wschodnich nie można zapomnieć. Majman podkreślił, że warto tam, gdzie nie można utrzymywać oficjalnych kontaktów na poziomie instytucji, "budować dobry klimat" na niższych poziomach, by być gotowym, gdy zmieni się klimat w tych oficjalnych relacjach.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA