PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska spadła w rankingu wolności gospodarczej

  • Autor: wnp.pl
  • 18 wrz 2013 13:38

Polska spadła w rankingu wolności gospodarczej sporządzonym przez kanadyjski Instytut Frasera na 59 miejsce z 48 w roku ubiegłym. - Pozycję Polski można uznać za w miarę stabilną, powodów do paniki nie ma - przekonuje dr. Andrzej Kondratowicz, ekspert Centrum im. Adama Smitha. Do paniki może nie, ale do refleksji już tak.

REKLAMA

Polska w rankingu wolności gospodarczej uzyskała 7,2 pkt (w skali od 0 do 10, gdzie 10 oznacza największą wolność gospodarczą. W praktyce większość krajów mieści się między 4 (poniżej jest tylko Wenezuela) i 8 (tę magiczną granicę przekroczyły jedynie cztery kEksperci Instytutu Frasera wyliczają ten indeks biorąc pod uwagę pięć wskaźników: rozmiary rządu, państwo prawa, dobry pieniądz, swoboda wymiany międzynarodowej, regulacja działalności firm i rynku pracy.

Tym, co ściąga pozycję Polski w dół jest zdecydowanie kategoria "rozmiary rządu" w której uplasowaliśmy się na 116 miejscu na 152 sklasyfikowane kraje. Dr Kondratowicz zwraca jednak uwagę, że kraje skandynawskie również mają rozbudowane rządy, a jednak dzięki innym czynnikom zajmują znacznie wyższe miejsca w rankingu - np. Finlandia jest 7., Dania - 14.

Polska natomiast wypada bardzo dobrze w kategorii "dobry pieniądz" gdzie plasuje się na 20. Miejscu.

Mimo spadku w rankingu Polska nie wypada w nim najgorzej. - Jakkolwiek miejsce zajmowane przez Polskę nieznacznie spadło, to w otoczeniu Polski ranking jest dość gęsty i nawet niewielkie zmiany rzędu 0,1 pkt proc. wywołują przesunięcia o 10-20 miejsc. I tak właśnie stało się w naszym przypadku - stwierdził Andrzej Kondratowicz. Warto też dodać, że wiele krajów wypada w owym rankingu znacznie gorzej - Włochy plasują się na 83 pozycji, Rosja na 101. miejscu a Chiny na 123. Z drugiej jednak strony w najbliższym otoczeniu są też kraje znacznie lepiej postrzegane w rankingu - Niemcy zajmują 19 miejsce a Estonia 16. - Nasze otoczenie staje się coraz bardziej konkurencyjne - zauważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Jak poprawić sytuację? Przede wszystkim skoncentrować się na kwestiach regulacyjnych. - Powinien wreszcie zacząć działać wymiar sprawiedliwości. Przewlekłość postępowań spowalnia procesy gospodarcze - przekonuje Andrzej Sadowski. Należy również zwalczać biurokrację. - odkładanie w czasie rozpoczęcia inwestycji ze względu na konieczność uzyskania wielu zgód i zezwoleń także obniża wzrost gospodarczy - wtóruje mu Robert Gwiazdowski.

Eksperci podkreślają przy tym, że celem nie jest poprawa miejsca w rankingu, ale szybszy wzrost gospodarczy i większa zamożność. - Wszyscy się dziwią znacznemu skokowi bogactwa w Chinach w ostatnie dekadzie, a to właśnie efekt większej wolności gospodarczej. To przykład, jak wolność gospodarcza jest ważna dla szybkich pozytywnych zmian - stwierdził Andrzej Kondratowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA