PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska spadła w rankingu wolności gospodarczej

  • Autor: wnp.pl
  • 18 wrz 2013 13:38

Polska spadła w rankingu wolności gospodarczej sporządzonym przez kanadyjski Instytut Frasera na 59 miejsce z 48 w roku ubiegłym. - Pozycję Polski można uznać za w miarę stabilną, powodów do paniki nie ma - przekonuje dr. Andrzej Kondratowicz, ekspert Centrum im. Adama Smitha. Do paniki może nie, ale do refleksji już tak.

REKLAMA

Polska w rankingu wolności gospodarczej uzyskała 7,2 pkt (w skali od 0 do 10, gdzie 10 oznacza największą wolność gospodarczą. W praktyce większość krajów mieści się między 4 (poniżej jest tylko Wenezuela) i 8 (tę magiczną granicę przekroczyły jedynie cztery kEksperci Instytutu Frasera wyliczają ten indeks biorąc pod uwagę pięć wskaźników: rozmiary rządu, państwo prawa, dobry pieniądz, swoboda wymiany międzynarodowej, regulacja działalności firm i rynku pracy.

Tym, co ściąga pozycję Polski w dół jest zdecydowanie kategoria "rozmiary rządu" w której uplasowaliśmy się na 116 miejscu na 152 sklasyfikowane kraje. Dr Kondratowicz zwraca jednak uwagę, że kraje skandynawskie również mają rozbudowane rządy, a jednak dzięki innym czynnikom zajmują znacznie wyższe miejsca w rankingu - np. Finlandia jest 7., Dania - 14.

Polska natomiast wypada bardzo dobrze w kategorii "dobry pieniądz" gdzie plasuje się na 20. Miejscu.

Mimo spadku w rankingu Polska nie wypada w nim najgorzej. - Jakkolwiek miejsce zajmowane przez Polskę nieznacznie spadło, to w otoczeniu Polski ranking jest dość gęsty i nawet niewielkie zmiany rzędu 0,1 pkt proc. wywołują przesunięcia o 10-20 miejsc. I tak właśnie stało się w naszym przypadku - stwierdził Andrzej Kondratowicz. Warto też dodać, że wiele krajów wypada w owym rankingu znacznie gorzej - Włochy plasują się na 83 pozycji, Rosja na 101. miejscu a Chiny na 123. Z drugiej jednak strony w najbliższym otoczeniu są też kraje znacznie lepiej postrzegane w rankingu - Niemcy zajmują 19 miejsce a Estonia 16. - Nasze otoczenie staje się coraz bardziej konkurencyjne - zauważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Jak poprawić sytuację? Przede wszystkim skoncentrować się na kwestiach regulacyjnych. - Powinien wreszcie zacząć działać wymiar sprawiedliwości. Przewlekłość postępowań spowalnia procesy gospodarcze - przekonuje Andrzej Sadowski. Należy również zwalczać biurokrację. - odkładanie w czasie rozpoczęcia inwestycji ze względu na konieczność uzyskania wielu zgód i zezwoleń także obniża wzrost gospodarczy - wtóruje mu Robert Gwiazdowski.

Eksperci podkreślają przy tym, że celem nie jest poprawa miejsca w rankingu, ale szybszy wzrost gospodarczy i większa zamożność. - Wszyscy się dziwią znacznemu skokowi bogactwa w Chinach w ostatnie dekadzie, a to właśnie efekt większej wolności gospodarczej. To przykład, jak wolność gospodarcza jest ważna dla szybkich pozytywnych zmian - stwierdził Andrzej Kondratowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA