PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska znalazła się w grupie 25 Rynków Szybkiego Wzrostu

  • Autor: PAP
  • 09 lis 2011 17:59

Polska jest w grupie 25 Rynków Szybkiego Wzrostu, czyli krajów, które będą miały wpływ na światową gospodarkę w ciągu najbliższej dekady - uznali ekonomiści Ernst & Young i instytutu badawczego Oxford Economics. W grupie tej są m.in. Chiny, Rosja, Katar.

REKLAMA

Ekonomiści Ernst & Young i Oxford Economics zaznaczają, że polska gospodarka jest mocno powiązana z krajami strefy euro i może odczuć zawirowania w unii walutowej. "Mimo to, jej silne fundamenty takie jak skala i potencjał rynku wewnętrznego oraz stabilność sektora finansowego powinny pomóc w utrzymaniu wzrostu gospodarczego na ponadprzeciętnym poziomie w latach 2011 - 2015" - czytamy w raporcie przysłanym w środę PAP.

Kryteria, na podstawie których wybrano 25 tzw. Rynków Szybkiego Wzrostu (RSW) to historia wzrostu PKB w latach 2000 - 2010 i perspektywy wzrostu w najbliższym czasie, wielkość rynku wewnętrznego oraz znaczenie i atrakcyjność dla inwestorów.

"Po nieznacznym spowolnieniu w 2012 r. wzrost gospodarki polskiej w kolejnych latach powinien ustabilizować się na poziomie ok. 4 proc. rocznie. Głównym zagrożeniem dla wzrostu polskiej gospodarki jest druga fala kryzysu w krajach strefy euro spowodowana kłopotami fiskalnymi. Niższy wzrost gospodarczy głównych partnerów handlowych ograniczy nie tylko popyt zewnętrzny na polskie towary usługi, ale pogorszy również klimat inwestycyjny wśród polskich przedsiębiorców" - powiedział cytowany w komunikacie główny ekonomista Ernst & Young Piotr Ciżkowicz.

W jego opinii głównym motorem wzrostu PKB w Polsce w najbliższych latach powinna być prywatna konsumpcja wewnętrzna. Jednocześnie, aby utrzymać w Polsce w najbliższych latach stabilny wzrost gospodarczy, niezbędna jest skuteczna konsolidacja fiskalna.

Z raportu wynika, że wzrost RSW utrzymywał się na poziomie średnio 5,8 proc. w skali roku, w ciągu ostatniej dekady. "To ponad trzy razy szybciej niż rynki rozwinięte. Szybkie tempo wzrostu RSW będzie się nadal utrzymywało. W ciągu najbliższej dekady RSW będą rosły szybciej niż rozwinięte gospodarki o 3,5 pkt. proc. rocznie, zakładając, że dadzą one sobie radę z presją inflacyjną i stworzą odpowiednią infrastrukturę w celu zapewnienia długoterminowego wzrostu" - uznali autorzy raportu.

Ich zdaniem, w przypadku niekontrolowanego kryzysu zadłużenia w strefie euro, który doprowadzi do przedłużającej się w niej recesji i stagnacji wzrostu w USA w 2012-13, prognoza wzrostu PKB będzie zmniejszona do 3,2 proc. we wszystkich RSW w 2013 r.. Jest to znacznie mniej niż spodziewane obecnie 6,2 proc., ale nadal wyższa niż w przypadku najbardziej rozwiniętych gospodarek.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA