PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska znalazła się w grupie 25 Rynków Szybkiego Wzrostu

  • Autor: PAP
  • 09 lis 2011 17:59

Polska jest w grupie 25 Rynków Szybkiego Wzrostu, czyli krajów, które będą miały wpływ na światową gospodarkę w ciągu najbliższej dekady - uznali ekonomiści Ernst & Young i instytutu badawczego Oxford Economics. W grupie tej są m.in. Chiny, Rosja, Katar.

REKLAMA

Ekonomiści Ernst & Young i Oxford Economics zaznaczają, że polska gospodarka jest mocno powiązana z krajami strefy euro i może odczuć zawirowania w unii walutowej. "Mimo to, jej silne fundamenty takie jak skala i potencjał rynku wewnętrznego oraz stabilność sektora finansowego powinny pomóc w utrzymaniu wzrostu gospodarczego na ponadprzeciętnym poziomie w latach 2011 - 2015" - czytamy w raporcie przysłanym w środę PAP.

Kryteria, na podstawie których wybrano 25 tzw. Rynków Szybkiego Wzrostu (RSW) to historia wzrostu PKB w latach 2000 - 2010 i perspektywy wzrostu w najbliższym czasie, wielkość rynku wewnętrznego oraz znaczenie i atrakcyjność dla inwestorów.

"Po nieznacznym spowolnieniu w 2012 r. wzrost gospodarki polskiej w kolejnych latach powinien ustabilizować się na poziomie ok. 4 proc. rocznie. Głównym zagrożeniem dla wzrostu polskiej gospodarki jest druga fala kryzysu w krajach strefy euro spowodowana kłopotami fiskalnymi. Niższy wzrost gospodarczy głównych partnerów handlowych ograniczy nie tylko popyt zewnętrzny na polskie towary usługi, ale pogorszy również klimat inwestycyjny wśród polskich przedsiębiorców" - powiedział cytowany w komunikacie główny ekonomista Ernst & Young Piotr Ciżkowicz.

W jego opinii głównym motorem wzrostu PKB w Polsce w najbliższych latach powinna być prywatna konsumpcja wewnętrzna. Jednocześnie, aby utrzymać w Polsce w najbliższych latach stabilny wzrost gospodarczy, niezbędna jest skuteczna konsolidacja fiskalna.

Z raportu wynika, że wzrost RSW utrzymywał się na poziomie średnio 5,8 proc. w skali roku, w ciągu ostatniej dekady. "To ponad trzy razy szybciej niż rynki rozwinięte. Szybkie tempo wzrostu RSW będzie się nadal utrzymywało. W ciągu najbliższej dekady RSW będą rosły szybciej niż rozwinięte gospodarki o 3,5 pkt. proc. rocznie, zakładając, że dadzą one sobie radę z presją inflacyjną i stworzą odpowiednią infrastrukturę w celu zapewnienia długoterminowego wzrostu" - uznali autorzy raportu.

Ich zdaniem, w przypadku niekontrolowanego kryzysu zadłużenia w strefie euro, który doprowadzi do przedłużającej się w niej recesji i stagnacji wzrostu w USA w 2012-13, prognoza wzrostu PKB będzie zmniejszona do 3,2 proc. we wszystkich RSW w 2013 r.. Jest to znacznie mniej niż spodziewane obecnie 6,2 proc., ale nadal wyższa niż w przypadku najbardziej rozwiniętych gospodarek.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA