PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prawie połowa firm w Polsce padła ofiarą przestępstw gospodarczych

  • Autor: PAP
  • 12 mar 2014 18:14

W ostatnich dwóch latach niemal połowa firm w Polsce (46 proc.) padła ofiarą przestępstw gospodarczych, najczęściej sprzeniewierzenia aktywów: kradzieży, zagarnięcia mienia lub środków - wynika z przedstawionych w środę badań firmy doradczej PwC.

REKLAMA

Na świecie na tego rodzaju nadużycia wskazuje 37 proc. ankietowanych firm, a w regionie Europy Środkowej i Wschodniej 38 proc. - poinformował dziennikarzy na spotkaniu prezentującym wyniki badania dyrektor zespołu ds. przestępczości gospodarczej PwC Marcin Klimczak.

Oprócz kradzieży poważnym problemem są też nadużycia w obszarze zakupów, czyli rodzaj korupcji biznesowej, oraz klasyczna korupcja i przekupstwo. Na dalszych miejscach wymieniane są cyberprzestępczość i nadużycia księgowe.

Przeprowadzane przez PwC co dwa lata badanie wykonano od sierpnia do października 2013 r. drogą kwestionariusza internetowego. Na świecie objęło 5128 firm z 99 krajów, a w Polsce - 94 firmy. Połowa badanych firm zatrudniała ponad 5 tys. pracowników. Połowę ankiet wypełniła kadra zarządzająca przedsiębiorstw.

W badaniu zapytano o zjawisko korupcji; 7 proc. ankietowanych firm przyznało, iż proszono je o zapłacenie łapówki. Ponad 16 proc. oceniło, że straciło kontrakt na rzecz konkurenta, który zapłacił łapówkę. 21 proc. badanych w Polsce odpowiedziało, że spotkało się z przypadkiem korupcji w ostatnich 2 latach, a 43 proc. wskazuje na prawdopodobieństwo korupcji w kolejnych 2 latach.

Ekspert antykorupcyjny Fundacji Batorego Grażyna Kopińska zaznaczyła, że ten ostatni odsetek celniej oddaje rzeczywistość korupcyjną w Polsce. "To nie jest niestety tak, że korupcja spada, raczej mniej chętnie mówimy o tym - przy pytaniu bezpośrednim jest to mniejszy odsetek. Bardziej oddaje realia pytanie o to, czy firmy uważają, że dotknie ich zjawisko korupcji" - mówiła uczestnicząca w spotkaniu w PwC Kopińska.

W praktyce obecnie najczęstszym sposobem wręczania łapówek nie jest przekazanie koperty z pieniędzmi, tylko bardziej wyrafinowane formy - ocenił Klimczak. "Są to np. fikcyjne faktury dla firm zewnętrznych za usługi, które nie miały miejsca - głównie doradztwo lub marketing, albo np. zaawansowane usługi informatyczne" - mówił.

W badaniu polskie firmy deklarowały, że 56 proc. wykrytych nadużyć popełniły osoby z wewnątrz firmy, z czego połowa to kadra kierownicza średniego i wyższego szczebla. Sprawcy z zewnątrz to najczęściej klienci (44 proc.), osoby trzecie niezwiązane bezpośrednio z przedsiębiorstwem (28 proc.) i dostawcy - 14 proc.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA