PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prawie połowa firm w Polsce padła ofiarą przestępstw gospodarczych

  • Autor: PAP
  • 12 mar 2014 18:14

W ostatnich dwóch latach niemal połowa firm w Polsce (46 proc.) padła ofiarą przestępstw gospodarczych, najczęściej sprzeniewierzenia aktywów: kradzieży, zagarnięcia mienia lub środków - wynika z przedstawionych w środę badań firmy doradczej PwC.

REKLAMA

Na świecie na tego rodzaju nadużycia wskazuje 37 proc. ankietowanych firm, a w regionie Europy Środkowej i Wschodniej 38 proc. - poinformował dziennikarzy na spotkaniu prezentującym wyniki badania dyrektor zespołu ds. przestępczości gospodarczej PwC Marcin Klimczak.

Oprócz kradzieży poważnym problemem są też nadużycia w obszarze zakupów, czyli rodzaj korupcji biznesowej, oraz klasyczna korupcja i przekupstwo. Na dalszych miejscach wymieniane są cyberprzestępczość i nadużycia księgowe.

Przeprowadzane przez PwC co dwa lata badanie wykonano od sierpnia do października 2013 r. drogą kwestionariusza internetowego. Na świecie objęło 5128 firm z 99 krajów, a w Polsce - 94 firmy. Połowa badanych firm zatrudniała ponad 5 tys. pracowników. Połowę ankiet wypełniła kadra zarządzająca przedsiębiorstw.

W badaniu zapytano o zjawisko korupcji; 7 proc. ankietowanych firm przyznało, iż proszono je o zapłacenie łapówki. Ponad 16 proc. oceniło, że straciło kontrakt na rzecz konkurenta, który zapłacił łapówkę. 21 proc. badanych w Polsce odpowiedziało, że spotkało się z przypadkiem korupcji w ostatnich 2 latach, a 43 proc. wskazuje na prawdopodobieństwo korupcji w kolejnych 2 latach.

Ekspert antykorupcyjny Fundacji Batorego Grażyna Kopińska zaznaczyła, że ten ostatni odsetek celniej oddaje rzeczywistość korupcyjną w Polsce. "To nie jest niestety tak, że korupcja spada, raczej mniej chętnie mówimy o tym - przy pytaniu bezpośrednim jest to mniejszy odsetek. Bardziej oddaje realia pytanie o to, czy firmy uważają, że dotknie ich zjawisko korupcji" - mówiła uczestnicząca w spotkaniu w PwC Kopińska.

W praktyce obecnie najczęstszym sposobem wręczania łapówek nie jest przekazanie koperty z pieniędzmi, tylko bardziej wyrafinowane formy - ocenił Klimczak. "Są to np. fikcyjne faktury dla firm zewnętrznych za usługi, które nie miały miejsca - głównie doradztwo lub marketing, albo np. zaawansowane usługi informatyczne" - mówił.

W badaniu polskie firmy deklarowały, że 56 proc. wykrytych nadużyć popełniły osoby z wewnątrz firmy, z czego połowa to kadra kierownicza średniego i wyższego szczebla. Sprawcy z zewnątrz to najczęściej klienci (44 proc.), osoby trzecie niezwiązane bezpośrednio z przedsiębiorstwem (28 proc.) i dostawcy - 14 proc.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA