PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Premier odwołał ministra skarbu państwa

  • Autor: PAP
  • 19 kwi 2013 14:00

Premier Donald Tusk odwołał z funkcji ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego i powołał na to stanowisko Włodzimierza Karpińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Premier będzie oczekiwał od nowego ministra skarbu szybkich decyzji, w tym personalnych, wobec PGNiG.

REKLAMA

Decyzja premiera ma związek z brakiem nadzoru, który skutkował brakiem wiedzy rządu o podpisaniu przez EuroPol Gaz memorandum z Gazpromem w sprawie projektu Jamal II.

"Kluczowe z punktu widzenia premiera jest, by spółki strategiczne, gdzie Skarb Państwa celowo ma udział po to, by poprzez kontrolę i wpływ na te spółki skutecznie zabezpieczać interesy narodowe, kluczowy jest skuteczny nadzór, w tym pełna wymiana informacji z ministrem skarbu" - powiedział premier podczas piątkowej konferencji prasowej.

"Dlatego z mojego punktu widzenia pierwszą kwestią, jaką muszę rozstrzygnąć, jest przywrócenie pełnego nadzoru w ramach kompetencji ministra skarbu i uzyskanie przekonania, że minister skarbu swoje funkcje wypełnia skutecznie, także poprzez właściwy dobór ludzi i właściwą współpracę ze spółkami Skarbu Państwa, w tym tymi, od których zależy bezpieczeństwo energetyczne kraju" - dodał.

Wyjaśnił, ze funkcja nadzorcza nie była przez ministra Budzanowskiego sprawowana w sposób wystarczający.

"Dlatego poinformowałem ministra, że zwrócę się do prezydenta o odwołanie i mianowanie na miejsce ministra skarbu dotychczasowego wiceministra administracji i cyfryzacji Włodzimierza Karpińskiego" - powiedział.

Premier spodziewa się, że nowy minister wyciągnie konsekwencje wobec władz PGNiG, które wiedziały o negocjacjach nad memorandum prowadzonymi przez EuRoPol Gaz i Gazprom.

"Sposób zachowania i działania władz kluczowej spółki, PGNiG, nie budzi w moich oczach zaufania i pewności, że władze tej spółki (...) gwarantują skuteczną realizację interesów publicznych. Dlatego będę oczekiwał od nowego ministra szybkich i zdecydowanych działań" - powiedział Tusk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA