PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Premier Tusk w Brukseli i Marsylii będzie rozmawiać o kryzysie w UE

  • Autor: PAP
  • 07 gru 2011 19:43

Premier Donald Tusk leci w czwartek na szczyt Rady Europejskiej poświęcony m.in. ratowaniu euro. Tusk będzie rozmawiał też o kryzysie z szefami państw i rządów z Europejskiej Partii Ludowej, z którymi spotka się w czwartek przed południem w Marsylii.

REKLAMA

W komunikacie Rady Europejskiej napisano, że podczas dwudniowego szczytu, który zacznie się w czwartek, Rada m.in. dokona przeglądu ogólnej sytuacji gospodarczej w Europie.

Wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział w środę podczas spotkania z dziennikarzami, że najbliższy szczyt Rady Europejskiej będzie prawdopodobnie najważniejszym spotkaniem Rady od dłuższego czasu.

"Niewątpliwie głównym tematem dyskusji przywódców (...) będą kwestie związane z zarządzaniem gospodarczym, ratowaniem euro i kwestia zmian traktatowych" - powiedział wiceminister. Zaznaczył, że zanim zostaną podjęte konkretne decyzje w sprawie zmian traktatowych, UE musi przekonać inwestorów o pełnej determinacji do obrony euro i do zastosowania wszystkich możliwych mechanizmów stabilizujących wspólną walutę.

Według Dowgielewicza, podczas szczytu odbędzie się dyskusja dotycząca rewizji traktatów unijnych. Wyjaśnił, że Polska stoi na stanowisku, iż reforma traktatów jest możliwa, a nawet pożądana. "Zdecydowanie lepiej, aby ta rewizja odbywała się w ramach traktatów unijnych, aby to był proces, który obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE" - powiedział. Zaznaczył, że chodzi o to, aby w wyniku zmian nie doszło do utworzenia ekskluzywnych klubów państw, aby ewentualny mechanizm wzmocnionej współpracy był otwarty na wszystkie kraje UE, które chcą w nim uczestniczyć.

Podkreślił, że wzmocniona współpraca UE nie może naruszać podstaw wspólnoty, czyli wspólnego rynku, powinna także wzmacniać legitymizację demokratyczną procesów decyzyjnych w Unii.

Dowgielewicz poinformował, że Rada Europejska odniesie się także do jednego z kluczowych osiągnięć polskiej prezydencji, czyli przyjęcia założeń zewnętrznych polityki energetycznej UE, i tego, jaki ma mieć ona kształt w przyszłości.

"Odniesie się także (Rada Europejska - PAP), mam nadzieję, do kluczowego projektu z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest rozwój połączeń (energetycznych - PAP) na osi północ-południe" - dodał.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA