PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezes PARP: rola małych i średnich firm będzie rosła

  • Autor: PAP
  • 10 gru 2013 16:06

Rola średnich, małych i mikrofirm będzie w polskiej gospodarce rosła - oceniła podczas wtorkowej debaty w PAP prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Bożena Lublińska-Kasprzak. Zaznaczyła jednak, że trzeba pobudzać rozwój tych firm.

REKLAMA

Lublińska-Kasprzak oceniła podczas debaty "Rynek pracy 2013 - zapaść czy chwilowe załamanie?", że mikro, małych i średnich firm będzie w Polsce powstawać coraz więcej. "To wynika m.in. z tendencji związanych z rozwojem technologii komunikacyjnych, globalizacji itp. Łatwiej jest działać globalnie i w Polsce też mamy coraz więcej przykładów takich firm, mających klientów z całego świata" - powiedziała prezes.

Jej zdaniem rozwój sektora małych firm jest też zasługą sposobu ich działania. "Mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie firmy mają taką przewagę, że działają szybciej, są bardziej elastyczne, sprawniej odpowiadają na potrzeby klientów" - wskazała prezes PARP.

Przytoczyła dane, z których wynika, że małe i średnie firmy tworzą więcej miejsc pracy, niż te duże - 6,3 mln wobec 2,7 mln - a także odpowiadają za połowę polskiego PKB. W Polsce 99 proc. przedsiębiorstw to właśnie małe i średnie firmy, podczas gdy średnia w UE to 92 proc. Wskazała, że te firmy rosną w naszym kraju wolniej niż w innych państwach Unii, a tylko co dziesiąta może pochwalić się szybkim wzrostem. Natomiast reszta zatrzymuje się na określonym stałym stopniu rozwoju. Dlatego - jak zaznaczyła prezes - warto zadbać, by takie firmy miały jak najlepsze warunki do rozwoju.

"Trzeba się zastanowić, co zrobić, by pobudzić polskie firmy do inwestowania. Pod tym względem wypadają słabo, bo w zależności od roku tylko 14-16 proc. polskich firm inwestuje. To jest bardzo duże wyzwanie, by sprawić, by inwestowały i rozwijały się lepiej" - powiedziała.

Zdaniem Lublińskiej-Kasprzak jednym z bodźców pobudzających inwestycje w małych i średnich firmach są fundusze unijne.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA