PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przyspieszenie rozmów w sprawie Brexitu w interesie Polski

  • Autor: PAP
  • 08 lis 2017 07:09

Przyspieszenie rozmów w sprawie Brexitu w interesie Polski fot. Shutterstock

Brytyjski wiceminister handlu Greg Hands ocenił przed środową wizytą w Warszawie, że przyspieszenie negocjacji ws. przyszłych relacji handlowych Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po Brexicie, jest jego zdaniem w interesie Polski.

REKLAMA

W środę Hands spotka się w Warszawie z wiceministrem rozwoju Tadeuszem Kościńskim oraz wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anną Moskwą, a także przedstawicielami MSZ i najważniejszych brytyjskich firm, z którymi będzie rozmawiał o przyszłości handlu pomiędzy Polską a Wielką Brytanią po planowanym wyjściu kraju z Unii Europejskiej.

Brytyjski minister przekonywał, że oba kraje mają "niezwykle ważną relację ze wspólnymi elementami w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości", a nawet określił Polskę "jednym z najbliższych sojuszników Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej".

Jak zaznaczył wartość handlu dwustronnego wyniosła w ubiegłym roku około 17 miliardów funtów, co - jego zdaniem - sprawia, że oba rządy "mają silny interes w tym, aby sprawić, żeby to nadal tak prężnie wyglądało".

"To prawda, Polska ma nadwyżkę handlową wobec Wielkiej Brytanii, ale ja nie jestem merkantylistą i nie patrzę na to w ten sposób. Dla mnie mniej liczy się balans handlu, ale sama skala. Wystarczy spojrzeć na to, co eksportujecie do nas: samochody, części samochodowe, elementy wyposażenia, produkty przemysłowe. (...) Ostatnia rzecz, jakiej chcielibyśmy to jakiekolwiek zakłócenie tej relacji" - podkreślił.

Hands powiedział, że w obliczu niepewności towarzyszącej relacjom handlowym pomiędzy Wielką Brytanią a krajami Unii Europejskiej, najlepszym, co rządy mogą zrobić to przyspieszenie negocjacji ws. Brexitu i jak najszybsze rozpoczęcie rozmów o przyszłości.

"Naprawdę stanowczo wierzę, że to także w polskim interesie, bo potencjalne szkody (wynikające z zakłócenia w handlu) odbiją się nie tylko na Wielkiej Brytanii, ale na obu stronach rozmów. My chcemy uniknąć tych niepotrzebnych problemów" - podkreślił.

Brytyjski minister zaznaczył także, że w kontekście relacji dwustronnych jest zainteresowany poznaniem szczegółów polskich planów wobec Bilateralnych Traktatów Inwestycyjnych (BIT) po tym, jak w ubiegłym roku rząd w Warszawie zasygnalizował, że rozważa wypowiedzenie BIT zawartych z innymi państwami członkowskimi UE.

"Oba nasze kraje muszą zapewnić, że są otwarte na inwestycje z tego drugiego kraju. (...) Chcę zrozumieć, jakie są motywacje polskiej strony i jak będziemy chronić inwestorów w przyszłości" - tłumaczył.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA