PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie optymizm polskich konsumentów

  • Autor: PAP
  • 03 lip 2012 15:22

W czerwcu został przełamany spadek nastrojów konsumenckich Polaków obserwowany od końca 2011 r. Zdaniem analityków Ipsos może mieć to związek z większym zaufaniem do gospodarki oraz z mistrzostwami EURO 2012, którymi przez czerwiec żyła znaczna część Polaków.

REKLAMA

Według najnowszego badania instytutu Ipsos już drugi miesiąc z kolei notowany jest wzrost Wskaźnika Optymizmu Konsumentów (WOK). W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik ten wzrósł w czerwcu aż o 8,5 pkt, osiągając poziom 87,5 pkt.

Z badania wynika, że więcej, niż co trzeci Polak uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku (34 proc.), co stanowi wzrost o 10 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego miesiąca. Zmniejszeniu uległ również odsetek osób obawiających się o naszą gospodarkę i jej stan w perspektywie najbliższych 12 miesięcy (z 39,8 proc. w maju - spadek do 33,6 proc. w czerwcu).

Wśród składowych WOK najbardziej poprawiła się w czerwcu Ocena Klimatu Gospodarczego, zawierająca ocenę bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwań względem jej zmian. Wskaźnik ten wzrósł o 13,9 pkt, do 76,6 pkt. Zdecydowanie poprawił się również wskaźnik ogólnej oceny sytuacji bieżącej - zarówno oceny sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych (Wskaźnik Bieżący wzrósł o 12 pkt, osiągając poziom 77,7 pkt).

W czerwcu zrósł też wyraźnie wskaźnik Skłonności do Zakupów osiągając poziom 94,8 pkt, a różnica w porównaniu do maja wyniosła +4,9 pkt. Mimo, że Polacy lepiej oceniają swoją sytuację materialną, tylko nieznacznie wzrósł odsetek osób twierdzących, że obecny okres jest dobry na kupowanie przedmiotów trwałego użytku (z 17,1 proc. w maju - wzrost do 19,9 proc. w czerwcu). Zwiększyła się natomiast grupa osób twierdząca, że w obecnej sytuacji warto odkładać pieniądze (do 66,8 proc., co stanowi wzrost o 5,5 punktów proc. w stosunku do maja) oraz że w ciągu najbliższego roku uda jej się odłożyć jakąś sumę (w czerwcu odsetek ten wyniósł 21 proc., a wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca wyniósł 4,4 punkty proc).

Analitycy Ipsos zwracają uwagę na to, że pozytywne opinie na temat sytuacji obecnej i przyszłej przekładają się także na wzrost Wskaźnika Oczekiwań względem przyszłości - w stosunku do maja wzrósł on o 7,1 pkt (osiągając poziom 92,7 pkt). W ostatnim roku sytuacja materialna Polaków częściej pogorszyła się (28,7 proc.) niż poprawiła (11,8 proc.), jednak oczekujemy, że w przyszłym roku nasza sytuacja materialna będzie lepsza (21,7 proc.) lub przynajmniej taka sama jak w obecnym (53,3 proc.). Jedynie 17,1 proc. Polaków przewiduje pogorszenie swojej sytuacji materialnej.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 11 a 18 czerwca 2012 r. na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1003 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Ipsos w Polsce jest częścią międzynarodowej grupy badawczej obecnej w 84 krajach świata. Firma specjalizuje się w badaniach marketingowych, reklamy, satysfakcji i lojalności klientów oraz w badaniach opinii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA