PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie pesymizm na rynku pracy

  • wnp.pl
  • 11 gru 2012 12:14

Pracodawcy pozostają ostrożni co do deklaracji zatrudnienia - wynika z publikowanego dziś przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu. W perspektywie I kwartału 2013 r. najlepiej sytuacja przedstawia się w transporcie logistyce, komunikacji i handlu, zaś najgorzej w budownictwie i produkcji przemysłowej.

REKLAMA

Spośród 750 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 9 proc. firm, 15 proc. planuje redukcję etatów, a 73 proc. brak zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korekta sezonową wyniosła -6 proc., zaś po jej uwzględnieniu -1 procent.

Tym samym już drugi kwartał z rzędu prognozy dla Polski znajdują się na najniższym od drugiego kwartału 2008 r., kiedy rozpoczęto prowadzenie badania w Polsce.

- Wiele firm wstrzymało uruchamianie nowych projektów. Tworzeniu nowych miejsc pracy nie sprzyja również początek roku, który dla wielu firm jest trudnym okresem. Nie bez wpływu na niezbyt pomyślną sytuację na polskim rynku pracy pozostają również sygnały z państw strefy Euro - tłumaczy Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Prognoza zatrudnienia jest dodatnia w 4 spośród 10 badanych sektorów gospodarki. Największy optymizm względem I kwartału 2013 roku panuje w kategorii Transport/ Logistyka/ Komunikacja (+11 proc.) oraz Handel detaliczny i hurtowy (+10 proc.). Ostrożne plany zatrudnienia mają pracodawcy z sektorów Restauracje/ Hotele (+5 proc.), a także Instytucje sektora publicznego (+3 proc.).

Z kolei ujemna prognoza zatrudnienia notowana jest w sektorach: Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (-7 proc.), Budownictwo, Produkcja przemysłowa (-6 proc. dla każdego), Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-5 proc.), a także Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (-3 proc.). Dla sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi prognoza zatrudnienia wynosi 0 procent.

- Negatywna prognoza dla sektora Produkcja przemysłowa utrzymuje się już kolejny kwartał z rzędu. To niepokojący objaw, ponieważ branża ta oddaje zwykle sytuację całego rynku - zauważa Iwona Janas.

Za to pozytywnie na tle pozostałych branż wyróżniają się dwa sektory - Transport/ Logistyka/ Komunikacja, a także Handel detaliczny i Hurtowy. - Zachowują one pozytywne i stabilne wyniki, odnotowywane w ciągu ostatnich pięciu lat - ocenia Iwona Janas.

W zestawieniu z wynikami dla I kwartału 2012 r. prognozy są niższe w 8 z 10 badanych sektorach. Największe spadki odnotowano dla Budownictwa, o 24 punkty procentowe, i dla Kopalni/ Przemysłu wydobywczego, o 17 punktów procentowych. Kolejne znaczne obniżenie prognozy nastąpiło w sektorach Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi i Produkcja przemysłowa, odpowiednio o 12 i 10 punktów procentowych. Za to większy niż przed rokiem optymizm widać w dwóch branżach; w tym w Energetyce/ Gazownictwie/ Wodociągach, gdzie prognoza wzrosła o 5 punktów procentowych.

W ujęciu rocznym spadek optymizmu wśród ankietowanych firm odnotowano we wszystkich sześciu badanych regionach polski. Najbardziej prognoza obniżyła się w regionie Południowym (o 19 punktów procentowych), Północnym (o 10 punkty procentowe), a także Północno-Zachodnim i Wschodnim (po 7 punktów procentowych dla obu).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA