PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rostowski: Ewentualne bankructwo Grecji to katastrofa dla UE

  • Autor: PAP
  • 22 cze 2011 15:26

Bankructwo Grecji byłoby katastrofą dla strefy euro i Unii Europejskiej - ocenia minister finansów Jacek Rostowski. Parlament w Atenach udzielił w nocy z wtorku na środę wotum zaufania rządowi premiera Jeorjosa Papandreu.

REKLAMA

W przyszłym tygodniu program oszczędnościowy i prywatyzacyjny rządu poddany zostanie pod głosowanie w parlamencie. Jeśli zostanie przyjęty, Grecja ma szansę uniknąć bankructwa - może liczyć na pomoc Unii Europejskiej.

W reakcji na wynik głosowania w Atenach, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział, że wotum zaufania dla greckiego rządu to dobra wiadomość dla Grecji i UE.

"Konsekwencje upadku Grecji byłyby katastrofalne nie tylko dla strefy euro, ale i całej Unii Europejskiej" - powiedział Rostowski w środowym wywiadzie dla RMF FM.

Ponadto minister finansów odniósł się do poziomu inflacji w Polsce. W jego opinii oprócz działań Rady Polityki Pieniężnej, także wymiana środków unijnych bezpośrednio na rynku walutowym oraz konsolidacja fiskalna wyraźnie pomagają w walce z inflacją w Polsce.

"Wspieramy NBP w walce z inflacją sprzedając środki unijne na rynku walutowym i (...) najszybciej w Europie, nie licząc Grecji, konsolidując finanse publiczne. To pomaga w opanowaniu inflacji" - mówił Rostowski.

"W pełni popieram politykę prezesa NBP i Rady Polityki Pieniężnej. Inflacja to poważny problem, z którym jestem przekonany bank centralny sobie poradzi" - dodał.

Według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 5,0 proc. w stosunku do maja 2010 roku, a w porównaniu z kwietniem 2011 r. o 0,6 proc.

Natomiast z obliczeń Eurostat wynika, że roczna inflacja HICP w Polsce wyniosła w maju 2011 r. 4,3 proc. wobec 4,1 proc. w kwietniu. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA