PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ryszard Grobelny: Dla nas liczy się przede wszystkim solidność dewelopera

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 maj 2011 21:37

Ryszard Grobelny: Dla nas liczy się przede wszystkim solidność dewelopera

Dla miasta zdecydowanie lepszym partnerem inwestycyjnymi jest renomowany deweloper, który chce zrealizować konkretne przedsięwzięcie, niż firma, która kupuje grunty jedynie w celach spekulacyjnych - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, gość sesji pt. Zarządzanie przestrzenią miasta, odbywającej się w ramach V Międzynarodowej Konferencji Miasto 2011, imprezie towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach.

REKLAMA

Grobelny podkreśla, że doświadczenia Poznania w realizacji dużych projektów nieruchomościowych są specyficzne, bo większość gruntów w mieście należy do prywatnych właścicieli, a przestrzeń publiczna jest stosunkowo mała.

Wśród barier utrudniających zmianę przestrzeni miejskiej i budowę nowych obiektów prezydent Poznania wymienia m.in. słabość polskiego prawa w kwestii planowania przestrzennego. - Prawo może ograniczać niektóre działania, ale nie może zmuszać czy zachęcać do ich podejmowania. Obecnie nie posiadamy żadnych instrumentów, np. finansowych, związanych z podnoszeniem opłat za niewykorzystywanie gruntów zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego - zaznacza.

Dla tego tak ważna jest solidność dewelopera, który podejmuje się przedsięwzięcia w mieście. - Dewelopera, który ma profesjonalny, konkretny i realny do przeprowadzenia plan - podkreśla Ryszard Grobelny.

Jednocześnie Grobelny zwraca uwagę na elastyczność, którą powinny wykazywać się samorządowcy w stosunku do inwestorów, których przedsięwzięcia na trwałe wpisują się w obraz miasta. - Bardziej elastyczna powinna być również formuła tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego. Jeśli plany można zmieniać na bieżąco, inwestycja jest bardziej bezpieczna - podkreśla.

Grobelny zapytany o to, czy ciężar poszukiwań inwestora, który zrealizuje w mieście daną inwestycję, lepiej przenieść na władze samorządowe, czy też powinno być dokładnie na odwrót odpowiada, że wszystko zależy od tego, co się chce osiągnąć. - Gdy teren znajduje się w centrum miasta, władze powinny mieć więcej do powiedzenia. Inwestycje na takich obszarach są trwałe i trudno naprawić błędy. Takie inwestycje oddziałują na obraz miasta jako całości - podsumowuje. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA