PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd przyjął projekt zmian w Prawie ochrony środowiska

  • Autor: PAP
  • 20 gru 2011 20:00

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Prawie ochrony środowiska dotyczący jakości powietrza i ograniczenia ilości pyłów. Zmiany wynikają z unijnych dyrektyw ws. norm jakości powietrza i obecności w nim groźnych pyłów o rozmiarach 2,5 mikrometra (PM2,5).

REKLAMA

Pyły o takich niewielkich rozmiarach uznawane są za najgroźniejsze dla zdrowia i życia ludzi. To mieszanina bardzo drobnych cząstek stałych i ciekłych, m.in. tlenków siarki i azotu. Pył może zawierać substancje toksyczne, takie jak metale ciężkie i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, m.in. benzopiren. Jego cząstki są tak drobne, że przenikają z układu oddechowego bezpośrednio do krwi. To właśnie one są współodpowiedzialne za astmę, alergie, zawały serca i przedwczesne zgony.

Pyły o tak niewielkim rozmiarze są emitowane m.in. przez samochody, zakłady przemysłowe i domowe kotłownie.

W przyjętym przez rząd projekcie zmian określone zostały np. zasady oceny jakości powietrza na obecność pyłu PM2,5 oraz jego dopuszczalne stężenia w powietrzu, a także zasady i cele redukcji tych pyłów. Zmiana ma wprowadzić zasady postępowania w przypadku przekroczeń norm jakości powietrza oraz działania dla osiągnięcia tych norm.

Poziomy docelowego i dopuszczalnego stężenia pyłu PM2,5 określone zostaną w rozporządzeniu ministra środowiska, przygotowanym w porozumieniu z ministrem zdrowia - jak zakłada projekt. Nowelizacja ma określić krajowy cel redukcji pyłów na lata 2012-20. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska będzie obliczał wskaźnik średniego narażenia na pył dla każdej aglomeracji i miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, i krajowy wskaźnik średniego narażenia na pył o rozmiarze do 2,5 mikrometrów.

Zgodnie z projektem powstanie sieć pomiarowa pyłu PM2,5 prowadzona przez główny i wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. Na podstawie danych z monitoringu będzie przygotowywana roczna ocena jakości powietrza.

Zmniejszy się liczba stref oceny jakości powietrza - z obecnych 170 powstanie 46 stref. Jedną strefę ma stanowić aglomeracja powyżej 250 tys. mieszkańców, miasto powyżej 100 tys. oraz pozostały obszar województwa, niewchodzący w skład miasta powyżej 100 tys. mieszkańców i aglomeracji. W każdej ze stref będą dokonywane oceny jakości powietrza na obecność wszystkich substancji w nim się znajdujących.

Dla stref, w których notowane będzie przekroczenie dopuszczalnych norm, zostaną opracowane programy ochronne określające konkretne działania skierowane przede wszystkim do osób starszych i dzieci - grup najbardziej narażonych na szkodliwe działanie pyłów zawieszonych w powietrzu.

Minister środowiska będzie przygotowywał krajowy program ochrony powietrza.

Komisja Europejska prowadzi postępowanie przeciw Polsce i innym krajom UE, które nie wprowadziły jeszcze do swojego prawa przepisów dotyczących norm zanieczyszczenia powietrza. Kraje UE miały czas do 11 czerwca 2010 r. na ostateczne wdrożenie przepisów krajowych i poinformowanie o tym KE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA