PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd zapoznał się z informacją o sytuacji gospodarczej

  • Autor: PAP
  • 25 maj 2017 08:11

Rząd zapoznał się z informacją o sytuacji gospodarczej Fot. Fotolia

Rząd zapoznał się z informacją o sytuacji gospodarczej oraz o wykorzystaniu środków z funduszy europejskich - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. W I kwartale br. wzrost PKB wyniósł 4 proc. Polska jest liderem wykorzystania unijnych środków.

REKLAMA

W I kwartale 2017 r. polska gospodarka przyspieszyła do 4 proc. wzrostu PKB. Pozytywne tendencje to efekt dobrej polityki gospodarczej rządu, realizacji programu 500+, dobrej sytuacji na rynku pracy i optymistycznych nastrojów konsumentów" - czytamy w komunikacie CIR.Duże znaczenie ma też wyższa dynamika inwestycji, spowodowana m.in. przyspieszeniem tempa i wzrostem efektywności wykorzystania funduszy unijnych. Dostrzegają to instytucje europejskie, międzynarodowe instytucje finansowe, banki i niezależne ośrodki eksperckie, i w rezultacie podnoszą prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski - napisano.

Jak wskazują autorzy informacji, "systematycznie rosną płace i zatrudnienie. Stopa rejestrowanego bezrobocia obniżyła się do historycznie niskiego poziomu i wynosi obecnie 7,7 proc. Pozytywnym tendencjom na rynku pracy towarzyszy poprawa koniunktury w przemyśle i budownictwie. Kwietniowa wartość wskaźnika PMI (wskaźnik aktywności finansowej) dla polskiego przemysłu to 54,1 pkt. Znacząco przewyższa on długoterminową średnią dla Polski (50,4 pkt.). Łączny wzrost produkcji przemysłowej w pierwszych miesiącach 2017 r. wyniósł 5,4 proc., a produkcji budowlanej 2,3 proc."

Dane za I kwartał 2017 r. świadczą o wyraźnym ożywieniu polskich obrotów towarowych z zagranicą. Od stycznia do marca 2017 r. eksport wzrósł o 9,2 proc. (do blisko 48,7 mld euro), a import o 12,3 proc. (do 48,3 mld euro). Nadal więc utrzymujemy nadwyżkę w handlu zagranicznym.

Jak napisano w komunikacie, "w kolejnych kwartałach inflacja pozostanie umiarkowana. W ocenie Rady Polityki Pieniężnej, w średnim okresie ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego (2,5 proc.) jest niewielkie".

Polska będzie nadal atrakcyjna dla inwestorów. Z raportu fDI Intelligence opublikowanego 15 maja br. wynika, że wartość inwestycji typu greenfield, zapowiedzianych przez inwestorów zagranicznych w Polsce w 2016 r., wyniosła 9,9 mld dolarów, co plasuje nasz kraj na piątej pozycji w Europie.

Nasz kraj pozostaje unijnym liderem w wykorzystaniu europejskich pieniędzy.Do końca kwietnia 2017 r. Komisja Europejska wypłaciła nam środki w wysokości 3,9 mld euro za zrealizowane działania. Stanowi to ponad 35 proc. całej kwoty przekazanej dotychczas wszystkim państwom członkowskim w ramach funduszy z perspektywy 2014-2020. Pozostałe 27 krajów otrzymało łącznie 7,2 mld euro.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA